Obserwuj w Google News

Alimenty 2019: jakie zmiany w przepisach? Nowe zasady, kryterium dochodowe, kto dostanie, jakie kary?

Redakcja
2 min. czytania
11.01.2019 15:04

Nadchodzi zmiana w sposobie wypłacania alimentów. Rząd podniósł bowiem progi dochodowe, które uprawniają daną osobę do otrzymywania alimentów. Zmiany w 2019 roku mają też dotyczyć sposobu egzekwowania wypłacanych świadczeń – do tej pory bowiem aż 84 procent rodziców, którzy powinni płacić na swoje dziecko, nie robiło tego.

Alimenty 2019: zmiany w prawie
fot. pixabay.com

Ile od 2019 wyniosą alimenty? Jaka jest ich wysokość i kryterium dochodowe? Kto musi zapłacić alimenty? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Alimenty 2019: zmiany w przepisach. Kryterium dochodowe

Pierwsza zmiana w wypłacaniu alimentów od 2019 roku dotyczy progu dochodowego. Przez ostatnie lata, świadczenie było wypłacane tym rodzinom, w których dochód na jedną osobę nie przekraczał 725 złotych. Od tego roku jednak zacznie obowiązywać inny, wyższy próg.

Nowe kryterium dochodowe do alimentów wynosi 800 złotych. Ta kwota zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Nowe prawo wejdzie do życia jeszcze później – w październiku 2018 roku. Rodzice już zaprotestowali przeciwko zmianom – napisali m.in. list do prezydenta.

Jakie kary za alimenty w 2019 roku?

Rządowy projekt zakłada kary dla pracodawców, którzy utrudniają wypłacanie alimentów dzieciom. Chodzi o sytuację, w której zatrudniający „chroni” swojego pracownika przed wypłacaniem alimentów. Podobne przypadki mają miejsce, gdy pracownika nie płacącego alimentów zatrudnia się „na czarno”. Kara w takiej sytuacji będzie wynosiła 5 tys. złotych. Ta opłata będzie ponawiana, gdy sytuacja się powtórzy. Za rządową nowelizacją zagłosowało 426 posłów, 2 było przeciw i 2 wstrzymało się od głosu.

Dodatkowo, pracodawca ma obowiązek potwierdzić zaległości w wypłacaniu alimentów przez okres dłuży niż trzy miesiące na umowie o pracę zawartej z dłużnikiem alimentacyjnym. W przeciwnym wypadku, kara, którą otrzyma szef firmy może wynieść od 1,5 d 45 tysięcy złotych. 

Czytaj więcej:  Zmiany w przepisach o alimentach

Alimenty 2019: nowe zasady

Według nowego prawa, egzekucji komorniczej nie będzie podlegało jedynie 50% kwot diet wypłacany za podróże służbowe. Rząd wprowadził też zmiany w systemie udzielania informacji o dłużnikach. Do tego, nowelizacja zakłada, że organizatorzy robót publicznych mają obowiązek zatrudniania dłużników alimentacyjnych w pierwszej kolejności.

RadioZET.pl/infor.pl/PZ