Zamknij

Ze śmierci też może powstać nowe życie. Waszyngton pozwoli wykorzystywać ciała zmarłych jako kompost? [SONDA]

Redakcja
03.01.2019 17:49

Śmierć ukochanej osoby to tragedia, z której ciężko się otrząsnąć. A co, gdyby w procesie żałoby pomogła wam świadomość, że to jeszcze nie koniec? Waszyngton może stać się pierwszym stanem, który pozwoli wykorzystywać technikę kompostowania zamiast tradycyjnej kremacji czy pogrzebu. Brzmi dziwnie? Potraktujcie to tak, jakby bliski, za którym tak tęsknicie, miał jeszcze szansę dać nowe życie.

Ze śmierci też może powstać nowe życie. Waszyngton pozwoli wykorzystywać ciała zmarłych jako kompost? [SONDA]
fot. Flickr

Czy kompostowanie zastąpi kremację i pogrzeby?

Technika kompostowania ludzkich zwłok jest z pewnością o wiele korzystniejsza dla środowiska, a także, co tu dużo kryć, tańsza niż tradycyjna kremacja czy pogrzeb. Głównym problemem pozostaje jednak etyka i delikatna kwestia żałoby bliskich, którym trudno pogodzić się odejściem bliskiej osoby. Być może dlatego wokół nowych form utylizacji ciał zmarłych narastają kolejne kontrowersje. Waszyngton może już niedługo stać się pierwszym stanem USA, w którym oficjalnie i legalnie będzie można wykorzystać bolesny fakt czyjejś śmierci jako początek nowego życia. Na czym polega tworzenie nawozu z ludzkich szczątków? Ciało umieszcza się wtedy w specjalnym naczyniu, gdzie dochodzi do przyśpieszenia procesu jego rozkładu do konsystencji gęstej i żyznej ziemi. Po zakończeniu zabiegu rodzina zmarłego będzie mogła otrzymać ową glebę z powrotem na własny użytek. 

Shutterstock
fot.

Shutterstock

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Kompostowanie ludzkich zwłok jako pomysł na „zielony pogrzeb”

„Dzięki temu będą mogli wykorzystać pozyskany materiał jako formę nawozu do ogrodów, które mogą przypominać nam o ciągłości życia w naturze i uświetniać pamięć o zmarłym. Obywatele Waszyngtonu są bardzo poruszeni możliwością przekształcenia ciał swoich ukochanych, którzy odeszli w drzewo czy kwiaty” – tłumaczył senator Jamie Pedersen, który już w przyszłym miesiącu chce spróbować wcielić nowe prawo w życie. To delikatny proces – aby przekonać do „zielonych pogrzebów” amerykański parlament, trzeba będzie umiejętnie lawirować pomiędzy kwestiami przekonań religijnych i przywiązaniem do tradycji. Za taką formą żegnania zmarłych przemawia jednak co najmniej kilka argumentów. Proces kompostowania ma być o ponad 2 tys. dolarów tańszy niż np. kremacja, kosztująca na terenie Stanów Zjednoczonych zazwyczaj około 7,5 tys. dolarów. To także wielki krok dla środowiska – podczas zabiegu kremacji do atmosfery uwalniane są duże ilości dwutlenku węgla, tymczasem proces kompostowania przynosi jedynie ekologiczny zysk w postaci nowego, zielonego życia. Naszym zdaniem warto rozważyć. A co wy myślicie na ten temat?

 

RadioZET.pl/źródło:CNBC;Motherboard/AG

Zobacz także

Zobacz także