Obserwuj w Google News

Zanurkowali z Deep Blue, największym żarłaczem białym na świecie. „Rekiny też czasem lubią dotyk” [WIDEO]

Redakcja
2 min. czytania
22.01.2019 15:03

Podwodna wyprawa z ponad 6-metrową samicą żarłacza białego? Ocean Ramsey, biolożka i wielbicielka rekinów, nie miała z tym najmniejszego problemu. Choć Deep Blue należy do rekordzistek w swoim gatunku, kobieta nie potrafiła się powstrzymać, aby jej nie... pogłaskać. „Chciałabym, aby więcej ludzi nawiązało szczególną więź z morskimi zwierzętami, a zwłaszcza rekinami. To bardzo inteligentne stworzenia. Też czasem lubią dotyk. Boją się tylko kłusowników polujących na ich płetwy” – tłumaczy „zaklinaczka rekinów”.

Zanurkowali z Deep Blue, największym żarłaczem białym na świecie. „Rekiny też czasem lubią dotyk” [WIDEO]
fot. Ocean Ramsey/Instagram

Deep Blue, największa samica żarłacza białego na świecie

Największa przedstawicielka swojego gatunku na świecie, imponujących rozmiarów Deep Blue okazała się znacznie łagodniejsza, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Nurkowie spotkali ją kompletnie przypadkiem. Ważąca około 2,5 tony i mierząca ponad 6 metrów długości Deep Blue sama ostrożnie podpłynęła do łodzi nurków. „Może jest w ciąży i potrzebowała się podrapać? Ciężko powiedzieć. To było jednak magiczne spotkanie. Udało mi się nawet jej delikatnie dotknąć” – relacjonowała Ocean Ramsey, biolożka i uczestniczka wielu naukowych, podwodnych wypraw, mocno zaangażowana w działania organizacji zajmujących się ochroną morskich gatunków, a w szczególności rekinów. 

 

Ssaki morskie straciły gen, który chronił je przed działaniem pestycydów. Badacze apelują: musimy to sprawdzić

Dlaczego wciąż polujemy na rekiny?

Nie wszystkim spodobała się śmiałość nurków, jednak tym, którzy krytykowali próbę pogłaskania rekina, Ramsey miała do powiedzenia tylko jedno.

„Kiedy ludzie oceniają moje zachowanie, zapominają o tym, że rekiny też czasem lubią dotyk i potrafią go szukać. Jedyne, czego się naprawdę boją, to kłusownicy polujący na nie, aby odrąbać im żywcem ich płetwy. Potem »smakosze« mogą spróbować zupy z płetwy rekina (tradycyjna chińska potrawa, uznawana za bardzo wykwintne danie, podawana zazwyczaj podczas wesel – przyp.red.). Proponuję więc zwrócić swoją uwagę raczej na ten problem: dlaczego wciąż polujemy na rekiny?” – komentowała w emocjonalnym poście biolożka.

 

Sfilmowana na odważnych nagraniach samica ma już ponad 50 lat, a jednak wciąż jest równie majestatyczna, jak można się spodziewać.

Salamandra "syrena" istnieje. Naukowcy myśleli, że to tylko lokalna legenda [ZDJĘCIA]

Gatunek swoją legendę zbudował na serii filmów „Szczęki”, jednak badacze podkreślają, że przedstawione w nich zwierzęta niemal w niczym nie przypominają tych prawdziwych.

Żarłacze białe poza porami żerowania mają być według naukowców zaskakująco łagodne.

RadioZET.pl/źródło:CNN/AG