Obserwuj w Google News

Wigilia - POST: czy jest post ścisły 24 grudnia, czy w Wigilię można jeść mięso?

2 min. czytania
22.12.2021 15:20
Zareaguj Reakcja

Czy jest post w Wigilię? Już teraz wiele osób, które odpowiednio wcześniej chcą przygotować się do świątecznej kolacji wigilijnej, szuka w sieci informacji na ten temat. Sprawdzamy, czy w Wigilię 2021 można jeść mięso, czy tego dnia obowiązuje post.

Post w Wigilię - czy obowiązuje post 24 grudnia, czy w Wigilię można jeść mięso?
fot. MONKPRESS/East News

Wigilia - czy obowiązuje post 24 grudnia 2021? Czy tego dnia można jeść mięso? Czy wigilijne potrawy muszą być bezmięsne? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania, przedstawiamy najważniejsze informacje oraz sprawdzamy, czy jest post w Wigilię, czy może można jeść mięso.

Wigilia - czy obowiązuje post 24 grudnia?

Czy jest post w Wigilię? Świętowanie Wigilii oraz tradycyjny post 24 grudnia nie jest wspólny wszystkim chrześcijanom - przykładowo protestanci nie zachowali specjalnych przepisów dotyczących tego, czy w Wigilię można jeść mięso, a chrześcijan prawosławnych tego dnia obowiązuje ścisły post do kolacji wigilijnej. Z kolei w Kościele katolickim obowiązek postu zniesiono w 1983 roku, choć w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do 2003. Od tego czasu post w Wigilię 24 grudnia jest jedynie zalecany.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego – czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.

Potrawy wigilijne 2021 - LISTA i symbolika 12 tradycyjnych potraw na Wigilię [24 GRUDNIA]

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Jak już wspominaliśmy powyżej, w Wigilię post jest zalecany. Jeśli ktoś zatem 24 grudnia zje mięso, to nie popełni grzechu. Tego dnia jednak, ze względu na tradycję, warto powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Do postu w Wigilię zachęcają także polscy biskupi.

 

RadioZET.pl