Obserwuj w Google News

Potrawy wigilijne 2021 - LISTA i symbolika 12 tradycyjnych potraw na Wigilię [24 GRUDNIA]

3 min. czytania
22.12.2021 15:17
Zareaguj Reakcja

Lista 12 potraw wigilijnych i ich symbolika to tematy bardzo popularne w sieci w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia 2021. Jakie dania powinny znaleźć się na wigilijnym stole? Jaka jest symbolika każdego z nich? Poniżej można znaleźć listę 12 tradycyjnych potraw na Wigilię.

Potrawy wigilijne 2021 - LISTA i symbolika 12 tradycyjnych potraw na Wigilię [24 GRUDNIA]
fot. SHUTTERSTOCK

Potrawy wigilijne: LISTA 12 potraw wigilijnych i symbolika niektórych z nich. Co oznacza mak i grzyby na Wigilii? Skąd wzięła się tradycja 12 potraw na wigilijnym stole? Odpowiadamy na przedświąteczne pytania związane z przygotowaniem kolacji wigilijnej, czyli czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole i jaka jest symbolika 12 potraw wigilijnych.

Potrawy wigilijne - LISTA 12 potraw na Wigilię

Podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia 2020 bardzo często pojawia się pytanie: "Czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole?". Jeśli również zastanawiasz się, jakie 12 potraw wigilijnych trzeba przygotować na święta, przedstawiamy listę tradycyjnych dań, które powinny znaleźć się podczas kolacji wigilijnej.

Zupa grzybowa wigilijna - PRZEPISY na zupę grzybową Gessler i Wachowicz na Wigilię

WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA 2021 - POTRAWY: 12 POTRAW NA WIGILIĘ [LISTA]

 1. Barszcz czerwony z uszkami
 2. Śledzie
 3. Karp
 4. Kutia
 5. Kapusta wigilijna (z grochem)
 6. Kompot z suszu
 7. Pierogi z kapustą i grzybami
 8. Zupa grzybowa
 9. Kluski z makiem
 10. Biała fasola z cebulką
 11. Piernik
 12. Makowiec

Symbolika potraw wigilijnych - LISTA i ZNACZENIE

Co symbolizuje mak i grzyby na Wigilię? Jaka jest symbolika potraw wigilijnych i co oznaczają niektóre z nich? Dlaczego akurat 12 dań powinno znaleźć się na stole? Większość z tych tradycji i zwyczajów pochodzi z tradycji ludowej. Niektóre z potraw miały mieć właściwości pozwalające na łączenie się z duchami przodków. Podobnie jest z innymi tradycjami i zwyczajami podczas kolacji wigilijnej. Pozostawianie miejsca i nakrycia dla wędrowca jest pozostałością ze słowiańskich wierzeń, gdzie nietkniętą część jedzenia zostawiało się dla duchów przodków.

Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz czerwony? [PRZEPIS MAGDY GESSLER]

Jaka jest symbolika 12 potraw wigilijnych? Oto poszczególne z nich:

 • W niektórych regionach Polski podczas Wigilii podawana jest zupa grzybowa. Dawniej grzyby kojarzone były z siłą i zdrowiem, a w tradycji ludowej wierzono, że mają one magiczną moc. Oprócz zupy grzybowej pojawiają się także w kapuście wigilijnej, bigosie, krokietach czy pierogach.
 • Wigilia to kolacja postna, dlatego zamiast mięsa podaje się ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Najczęściej jest to przede wszystkim smażony karp, a oprócz niego na wigilijnym stole pojawiają się różnego rodzaju sałatki rybne, ryba po grecku czy śledzie w śmietanie lub oleju, które symbolizują post i wyczekiwanie.
 • Również kompot z suszu pojawia się wśród 12 potraw wigilijnych nie bez powodu: gruszki miały zapewniać długowieczność, jabłka dawać miłość i zdrowie, a suszone śliwki odpędzały złe moce.
 • Według wierzeń ludowych mak przynosił bogactwo, dlatego tak ważnymi potrawami na wigilijnym stole są kutia, kluski z makiem czy makowiec.
 • Piernik symbolizował dobrobyt i kojarzył się z wyższym statusem społecznym.

Dlaczego jest 12 potraw wigilijnych i co symbolizują? [ZNACZENIE, TRADYCJA]

Wigilia była dniem postnym, dlatego nasi przodkowie ograniczali się do małego i skromnego posiłku przed kolacją. Spróbowanie 12 potraw na stole miało być wróżbą dobrych kolejnych miesięcy, stąd właśnie taka liczba dań. Według tradycji chrześcijańskiej potrawy symbolizowały dwunastu apostołów.

RadioZET.pl/naludowo.pl