Obserwuj w Google News

Dlaczego jest 12 potraw wigilijnych i co symbolizują? [TRADYCJA, ZNACZENIE]

3 min. czytania
22.12.2021 15:03
Zareaguj Reakcja

Dlaczego w Wigilię jest 12 potraw i co symbolizują? Jedną z nieodłącznych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest przygotowywanie 12 potraw wigilijnych. Choć zwyczaj ten znany jest od lat, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, skąd się właściwie wziął w polskich domach. Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy, jakie znaczenie ma 12 potraw wigilijnych i co symbolizują.

Dlaczego jest 12 potraw wigilijnych i co symbolizują? [ZNACZENIE, TRADYCJA]
fot. SHUTTERSTOCK

Dlaczego w Wigilię jest 12 potraw i co symbolizują? Znaczenie, symbolika oraz inne szczegółowe informacje na temat dwunastu potraw na stole wigilijnym, można znaleźć w tym artykule. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Dlaczego jest 12 potraw wigilijnych? 

Informacje na temat tego, dlaczego w Wigilię jest 12 potraw, szczególnie interesują wiele osób. Zwyczaj ten znany jest praktycznie w każdym polskim domu, a tradycja przygotowywania dwunastu wigilijnych potraw kultywowana jest od lat. Mimo tak długiej historii nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, skąd właściwie ten zwyczaj się wziął i jaka jest historia. 

Dlaczego kładziemy sianko pod obrusem w Wigilię? [ZNACZENIE, SYMBOLIKA]

Geneza tradycji, jaką jest 12 potraw na Wigilię, nie jest do końca znana. Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z dwunastoma potrawami jest liczba apostołów, których także było dwunastu. Jak się jednak okazuje, znaczenie 12 potraw wigilijnych kiedyś było jeszcze inne.

Kiedyś na wigilijną kolację przygotowywano siedem potraw, które symbolizowały liczbę dni w tygodniu. Siódemka symbolizuje także doskonałość oraz całość. Tę niepisaną tradycję kultywowano przede wszystkim w ubogich rodzinach, których zwyczajnie nie było stać na przygotowanie większej liczby dań na Wigilię. Po jakimś czasie zaczęto kłaść na stole dziewięć potraw wigilijnych, czyli tyle, ile jest chórów anielskich.

Później liczba dań zmieniała się po raz kolejny i zaczęła wynosić dwanaście. Tak zostało do dzisiaj. Liczba ta oznaczała dla naszych przodków przede wszystkim bogactwo, ponieważ nie wszystkich było stać na taką liczbę dań. Niektórzy uważali również, że powinno się przygotować na Wigilię 12 potraw, bo tyle miesięcy jest w roku. 

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Warto także dodać, że istnieje przesąd, że należy spróbować każdego z 12 potraw wigilijnych na stole. W przeciwnym wypadku zbliżający się nowy rok może przynieść nam pecha.

12 potraw wigilijnych - symbolika i znaczenie [WIGILIA]

Każde z dwunastu dań, które według niepisanej tradycji powinny znaleźć się na wigilijnym stole, mają swoje znaczenie. Przedstawiamy symbolikę 12 potraw wigilijnych. Poniżej można znaleźć znaczenie wybranych potraw:

  • Zupa grzybowa podawana jest w niektórych regionach Polski. Dawniej grzyby kojarzone były z siłą i zdrowiem, a w tradycji ludowej wierzono, że mają one magiczną moc. Oprócz zupy grzybowej grzyby pojawiają się także w kapuście wigilijnej, bigosie, krokietach czy pierogach.
  • Wigilia to w tradycji kolacja postna, dlatego zamiast mięsa podaje się ryby, które symbolizują Jezusa i odradzanie się do życia. Najczęściej jest to przede wszystkim smażony karp, a oprócz niego na wigilijnym stole pojawiają się różnego rodzaju sałatki rybne, ryba po grecku czy śledzie w śmietanie lub oleju, które symbolizują post i wyczekiwanie.
  • Również kompot z suszu pojawia się wśród 12 potraw wigilijnych nie bez powodu: gruszki miały zapewniać długowieczność, jabłka dawać miłość i zdrowie, a suszone śliwki odpędzały złe moce.
  • Według wierzeń ludowych mak przynosił bogactwo, dlatego tak ważnymi potrawami na wigilijnym stole są kutia, kluski z makiem czy makowiec.
  • Piernik symbolizował dobrobyt i kojarzył się z wyższym statusem społecznym.
  • Z kolei chleb jest symbolem nowego życia oraz dobrobytu. Jego spożycie podczas wigilijnej kolacji ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

12 potraw wigilijnych - SYMBOLIKA i LISTA dwunastu tradycyjnych potraw na Wigilię

 

RadioZET.pl