Obserwuj w Google News

Uran widoczny na niebie z Ziemi - kiedy i jak obserwować zjawisko?

Redakcja
2 min. czytania
15.10.2018 17:04

Uran widoczny z Ziemi na niebie to kolejne wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które będzie można podziwiać na nocnym niebie już w październiku 2018. Planeta zbliża się do opozycji, więc właśnie teraz najłatwiej będzie można dostrzec ją "gołym okiem". Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Uran widoczny na niebie z Ziemi - kiedy i jak obserwować zjawisko?
fot. Shutterstock

Uran widoczny na niebie z Ziemi - kiedy i jak obserwować opozycję planety? Sprawdzamy najważniejsze informacje dla miłośników astronomii.

Uran widoczny z Ziemi - kiedy obserwować?

Podczas opozycji Uran będzie widoczny z Ziemi gołym okiem. Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi w nocy, 24 października 2018 roku. Widoczna powierzchnia Urana z Ziemi będzie maksymalnie oświetlona przez Słońce. Planeta widoczna będzie w środku nocy idealnie na południowym niebie. Obserwacje najlepiej prowadzić od około godziny 23.00 do nawet 2 w nocy. Najlepiej widoczny będzie około godziny 00.42.

» Orionidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku?

Jak oglądać Uran widoczny na niebie z Ziemi?

Jak już wspomnieliśmy, Uran widoczny na niebie z Ziemi będzie można dostrzec "gołym okiem". Do obserwacji nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt, jednak warto wykorzystać nawet najprostsze przyrządy, jak np. lornetkę. Jeśli mamy możliwość skorzystania z profesjonalnego teleskopu, warto wykorzystać taką okazję. Przez większe teleskopy amatorskie o średnicy obiektywu pomiędzy 15 i 23 cm planeta wygląda jak blady, cyjanowy (turkusowy) dysk z wyraźnym pociemnieniem brzegowym. Przy pomocy dużego teleskopu (ok. 25 cm lub większego) można dostrzec chmury na powierzchni, jak również niektóre z większych satelitów, jak Tytania i Oberon.

Uran to gazowy olbrzym i siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Jego nazwa pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej, ojcem Kronosa i dziadkiem Zeusa.

RadioZET.pl/KP