Obserwuj w Google News

Orionidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku?

Redakcja
2 min. czytania
19.10.2018 13:52

Orionidy 2018, czyli noc spadających gwiazd będziemy mogli zobaczyć w tym roku po raz kolejny. Jeśli tylko pogoda w październiku dopisze, na nocnym niebie znów pojawią się spadające meteory. Podpowiadamy, kiedy i o której godzinie patrzeć w niebo, aby dostrzec spadające gwiazdy.

Orionidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku?
fot. pixabay.com

Orionidy 2018: kiedy, o której i jak obserwować nadchodzący deszcz spadających gwiazd? Już w nocy z 21 na 22 października czeka nas spektakularne astronomiczne zjawisko. Podpowiadamy, o której godzinie i gdzie na niebie szukać spadających meteorów.

Noc spadających gwiazd 2018: kiedy obserwować Orionidy?

Orionidy 2018 w październiku to kolejna szansa w tym roku na zobaczenie deszczu spadających gwiazd. W ciągu godziny na niebie może pojawić się nawet 25-30 (a według niektórych źródeł nawet 35) meteorów.

Tak zwane spadające gwiazdy z roju Orionidów możemy oglądać już od 2 października, a zjawisko widoczne jest mniej więcej do 7 listopada. Maksimum roju, czyli moment, kiedy częstotliwość spadania gwiazd jest najwyższa, przypada w nocy z 21 na 22 października, czyli z niedzieli na poniedziałek.

» Uran widoczny na niebie z Ziemi - kiedy i jak obserwować zjawisko?

Orionidy 2018 - jak oglądać spadające gwiazdy?

Ci, którzy zostają w miastach, żeby obserwować Orionidy 2018, mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia i można dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Do obserwacji nocy spadających gwiazd w październiku 2018 najlepiej wybrać miejsce z jak najmniejszą ilością światła na obrzeżach miasta.

Rój Orionidów można obserwować zarówno na półkuli północnej jak i południowej. W Polsce radiant roju (czyli miejsce, z którego "wypadają" meteory) wschodzi około godziny 19 UT. Góruje natomiast o godzinie 3 UT na wysokości ponad 50 stopni i do świtu pozostaje dość wysoko nad horyzontem. Najlepiej więc obserwować go w drugiej połowie nocy.

Orionidy dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem.

RadioZET.pl/KP