Obserwuj w Google News

Tygrysia populacja w Nepalu zdążyła się już podwoić! Wystarczyło 9 lat

Redakcja
2 min. czytania
25.09.2018 16:39

To olbrzymi sukces - od 2009 roku niemal dwukrotnie zwiększyła się populacja dzikich tygrysów w Nepalu. Wzrost liczebności tych zwierząt to efekt współpracy rządów, ekologów i lokalnych społeczności.

Tygrysia populacja w Nepalu zdążyła się już podwoić! Wystarczyło 9 lat
fot. Pixabay

Liczba dzikich tygrysów żyjących w Nepalu wzrosła niemal dwukrotnie

Świetna wiadomość to rezultat wspólnych działań rządu Nepalu, organizacji zajmujących się ochroną dzikich zwierząt i lokalnych społeczności. Zwłaszcza te ostatnie pomogły walczyć z kłusownictwem, które razem ze zjawiskiem tzw. wylesiania miały katastrofalny wpływ na liczebność populacji dzikich kotów. Jeszcze w 2009 roku w Nepalu żyło tylko 121 dzikich tygrysów. Tegoroczny, przeprowadzony w 2018 roku spis wykazał już obecność 235 tygrysów na terenie kraju.

Radość we wrocławskim zoo. Pierwsze narodziny na świecie kuskusa niedźwiedziego

W 2009 roku w Nepalu żyło tylko 121 dzikich tygrysów

Tym samym Nepal praktycznie wywiązał się z podpisanego w 2010 roku zobowiązania, kiedy to obiecali podwojenie populacji dzikich tygrysów do 2022 roku. Umowę podpisało także 13 innych krajów. Ekolodzy chwalą zastosowane w Nepalu rozwiązania, które miały na celu lepiej chronić naturalne habitaty tych zwierząt. "Znaczący wzrost liczebności populacji tygrysów w Nepalu to najlepszy dowód na to, że kiedy działamy razem, osiągamy o wiele lepsze rezultaty. Jesteśmy dzięki temu w stanie ocalić dziką faunę naszej planety, a nawet zagrożone wymarciem gatunki" - komentował słynny aktor Leonardo DiCaprio, którego fundacja zasponsorowała budowę jednego z tygrysich sanktuariów w nepalskim parku narodowym Bardia.

Poznajcie Raszkę, ptasią lokatorkę Orlenu. Jej gatunek jest zagrożony wyginięciem

Nepal świętuje ekologiczny sukces

To nie jedyny sukces kraju na polu ochrony dzikich zwierząt. Od 2011 roku już piąty raz udało się odnotować upływ pełnych 365 dni odkąd na terenie Nepalu z rąk ludzi zginął dziko żyjący nosorożec. Tak wyśmienity rezultat to efekt ciężkiej pracy - jak podkreślał Man Bahadur Khadkam, dyrektor Wydziału Parków Narodowych i Ochrony Dzikiej Przyrody, rząd ufundował m.in. budowę wielu podziemnych korytarzy, łączących ze sobą naturalne habitaty dzikich zwierząt. To zupełnie nowa szansa dla tygrysów, których globalna populacja zaczęła zwiększać się od 2016 roku po raz pierwszy od 100 lat!

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

Jak rozpoznają się pandy wielkie? Po głosie!