Zamknij

Święty Patryk - patron Irlandii: kim był i co warto wiedzieć o jego życiu? [CIEKAWOSTKI]

16.03.2021 15:10

Święty Patryk jest patronem Irlandii oraz - o czym nie wszyscy wiedzą - Nigerii. Ponadto jest również uważany za patrona inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz za opiekuna zwierząt domowych. Szczegółowe informacje na temat tego, kim był św. Patryk i dlaczego jest patronem Irlandii, można znaleźć poniżej.

Święty Patryk - kim był patron Irlandii i co warto wiedzieć o jego życiu? [CIEKAWOSTKI]
fot. SHUTTERSTOCK

Święty Patryk - dlaczego został patronem Irlandii? Kim był i czym zasłynął? Co warto wiedzieć o jego życiu? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o tym, dlaczego św. Patryk jest patronem Irlandii i kim był.

Święty Patryk - kim był i dlaczego został patronem Irlandii? [CIEKAWOSTKI]

Wiele osób poszukuje w sieci przede wszystkim informacji na temat tego, dlaczego święty Patryk jest patronem Irlandii. Święty Patryk był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV wieku (jak podają źródła około 385 roku) najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich - był synem diakona i wnukiem kapłana.

Jako 16-latek święty Patryk został uprowadzony do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. Pracował tam jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się sprawami wiary. Po kilku latach udało mu się uciec na kontynent do Galii. Wtedy też podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu i przyjął święcenia kapłańskie.

Jak głosi jedna z legend, Patryk we śnie usłyszał głos, który nakazał mu powrót do Irlandii i szerzenie nauk Chrystusa. Do Irlandii powrócił już jako biskup misyjny. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh. 

Co warte podkreślenia, święty Patryk prowadził bardzo surowe życie zakonne. Za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. 

Choć nie jest znana dokładna data śmierci świętego Patryka, historycy są zdania, że było to 17 marca 461 roku.

Co ciekawe, święty Patryk jest patronem Irlandii oraz - o czym nie wszyscy wiedzą - Nigerii. Ponadto jest również uważany za patrona inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz za opiekuna zwierząt domowych.

Dzień Świętego Patryka - kiedy jest i co warto o nim wiedzieć?

Dzień Świętego Patryka rokrocznie przypada na 17 marca. Symbolami tego święta są koniczyna, zielony kolor oraz picie piwa.

Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie - także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszym kraju polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój. 

Dzień Świętego Patryka 2021 - kiedy i jak się go obchodzi w Polsce i na świecie? [SYMBOLE]

 

RadioZET.pl