Obserwuj w Google News

Sery, które słuchają Mozarta. Kuchenne innowacje jak z nut!

Redakcja
2 min. czytania
19.11.2018 18:48

Producent serów ementaler sprawdza, jak muzyka sprawdza się w kuchni. Jego sery słuchają Led Zeppelin, A Tribe Called Quest, Mozarta a nawet techno. Czy już w przyszłym roku branżę spożywczą czeka mała rewolucja? Tłumaczymy, o co chodzi. 

Sery, które słuchają Mozarta. Kuchenne innowacje jak z nut!
fot. Shutterstock

Sery dojrzewają, słuchając Mozarta

Nie tylko zresztą muzyka klasyczna ma mieć rewolucyjny wpływ na smak i aromat sera. Szwajcarski producent sprawdza wpływ dźwięku na proces dojrzewania swoich serów, testując bardzo szerokie spektrum gatunków. Od relaksujących dźwięków "Czarodziejskiego Fletu" po Led Zeppelin, A Tribe Called Quest czy...techno. Gomółki ementalera podzielono na grupy, z której każda jest wystawiona na działanie dźwięków, ultradźwięków (fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, abyśmy mogli je usłyszeć) oraz muzyki. Czemu to ma służyć?

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Ser uzależnia jak... narkotyki! Wszystko przez opiaty uwalniane w trakcie trawienia
  • SERce lubi SER! Spożywanie nabiału nie zwiększa ryzyka chorób serca 
  • Ile chemii jest w piersi z kurczaka? Ten znany polski youtuber postanowił to sprawdzić [WIDEO]

Jak powstaje ser ementaler?

Beat Wampfler już od września bieżącego (2018) roku testuje nowe rozwiązanie. Jego zdaniem na smak produktu końcowego, który ląduje na sklepowych półkach wpływ mają nie tylko wilgotność powietrza, czy temperatura w pomieszczeniu, w którym ser dojrzewa. Powołuje się przy tym na sonochemię (fonochemię), czyli część chemii poświęconą wpływowi fal dźwiękowych (głównie chodzi o działanie ultradźwięków) na inicjowanie, modyfikowanie oraz katalizowanie (przyśpieszanie) reakcji chemicznych. Nie bez znaczenia w tym wypadku ma być także mechaniczny efekt, jaki na na ser mogą wywrzeć owe fale. Do udziału w projekcie przedsiębiorcy udało się namówić zespół badaczy z University of the Arts w Bern. Choć początkowo naukowcy byli sceptyczni co do sensu testowania nowego rozwiązania, w końcu dostrzegli w nim potencjał. "Tym eksperymentem próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy efektem działania tych fal będzie cokolwiek, co będzie można realnie zmierzyć. Czy będą mieć jakikolwiek wpływ na smak tych serów?" - komentował w wywiadzie dla AFP Michael Harenberg, dziekan wydziału muzycznego uniwersytetu. 

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? 

  • Jak powstaje roślinne mięso? Wygląda, smakuje, pachnie a nawet...krwawi jak prawdziwe [WIDEO] 
  • Wegańska wojna na YouTube. Ta sprawa skończy się w sądzie! 
  • Ile zarabia dostawca Uber Eats? Znany polski youtuber to sprawdził

Czy muzyka może mieć wpływ na smak żywności?

Tego dowiemy się ostatecznie już w przyszłym roku - 15 marca 2019 roku niezależna komisja ekspercka ma zamiar sprawdzić efekty nietypowego eksperymentu. Jakie nadzieje na przyszłość wiąże z nim sam autor pomysłu? "Czy muzyka wywrze jakiś konkretny wpływ na smak mojego sera? Ciężko powiedzieć, jednak chcę to sprawdzić. Jeśli sam miałbym wybierać, najbardziej ucieszyłbym się, gdyby najlepsze efekty udało się uzyskać w przypadku wykorzystania hip-hopowej muzyki" - żartobliwie tłumaczył mężczyzna.

RadioZET.pl/źródło:KopalniaWiedzy;AFP/AG

SPRAWDŹ TEŻ: