Zamknij

Pierwsza prywatna misja na Księżyc. Izraelska firma wyśle lądownik już w lutym [WIDEO]

Redakcja
15.02.2019 17:58
Pierwsza prywatna misja na Księżyc. Izraelska firma wyśle lądownik już w lutym [WIDEO]
fot. SpaceIL mat. prasowe

Lądownik ma osiągnąć to, czego do tej pory "mogły dokonać tylko supermoce". Spot izraelskiej, prywatnej firmy SpaceIL przypomina zwiastun filmu, ale zapowiada start prawdziwej misji. To pierwsza próba podbicia kosmosu przez Izrael, ale i pierwsza prywatna misja na Srebrny Glob. Lądownik początkowo miał być tylko projektem przygotowanym na potrzeby konkursu Google Lunar XPrize, teraz jednak już 22 lutego 2019 roku wyruszy na orbitę Księżyca, aby poczekać na szansę na udane lądowanie. Czy misja Beresheet się powiedzie? Wiele na to wskazuje.

SpaceIL: Start misji Beresheet już w lutym 2019 roku

"Beresheet" to po hebrajsku "na początku" i dobrze oddaje zadanie, jakie postawiono przed lądownikiem prywatnej, izraelskiej firmy SpaceIL. Projekt maszyny początkowo przygotowano jedynie z myślą o konkursie Google Lunar XPrize, który nie został jednak nigdy rozstrzygnięty. W związku z tym firma uznała, że być może to najwyższy czas na pierwszą próbę podbicia kosmosu przez Izrael. Fakt, że firma jest prywatna nie przeszkadzał im bowiem mocno podkreślić kraju swojego pochodzenia w spocie, zapowiadającym niedługi start misji.

Zobacz także

Zobacz także

 

Izraelski lądownik wyląduje na Księżycu

Jeśli planowany na 22 lutego 2019 roku start misji przebiegnie zgodnie z planem, lądownik Beresheet ma trafić na orbitę Księżyca, gdzie będzie przez około 2-3 miesiące czekać na dogodny moment, aby móc wylądować na powierzchni Srebrnego Globu. Tam już pozostanie, stanowiąc "dowód sukcesu Izraela", jak zapowiada powyższy spot. Dramatyczna muzyka i dosyć zabawna lektorka nasuwają wprawdzie więcej skojarzeń z "Armageddonem" niż wideo zapowiadającym prawdziwą misję naukową, ale najwyraźniej w tym zakresie SpaceIL inspiruje się NASA i SpaceX, chcąc zwrócić uwagę całego świata na planowany podbój jedynego naturalnego satelity Ziemi. Spodziewać mamy się także licznych zdjęć i nagrań z lądownika, który przy okazji misji ma zebrać jeszcze więcej cennych danych na temat Księżyca. Dodatkowym zadaniem Beresheet jest także przekazanie wiedzy o współczesnej ludzkości potomnym a może i życiu pozaziemskiemu. We wnętrzu maszyny zostanie ukryta specjalna kapsuła, w której znajdą się w formie cyfrowej słowniki, encyklopedie, kolekcja dzieł sztuki oraz narodowe symbole Izraela. Misja ma więc mieć również aspekt symboliczny, czego ma dopilnować Izraelska Agencja Kosmiczna, współpracująca przy projekcie ze SpaceIL. Czy historyczne lądowanie uda się bez przeszkód? Tego dowiemy się już w kwietniu 2019 roku.

SpaceIL mat. prasowe
fot.

SpaceIL mat. prasowe

RadioZET.pl/źródło:Kosmonauta.net;Space.com;TimesofIsrael/AG

Zobacz także

Zobacz także