Zamknij

Perseidy 2019 - apogeum: o której i kiedy oglądać spadające gwiazdy? [GODZINY]

Karolina Piotrowska
12.08.2019 15:26

Apogeum Perseidów 2019 wypada co roku mniej więcej w połowie sierpnia. Wiele osób w tym czasie planuje urlop, dlatego tym bardziej warto uważnie obserwować niebo i wypatrywać na nim spadających gwiazd. Z poniższego artykułu dowiedziecie się kiedy dokładnie wypada jedna z najbardziej spektakularnych nocy spadających gwiazd i w jakich godzinach jest apogeum Perseidów 2019.

Perseidy 2019 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?
fot. Shutterstock

Perseidy 2019 - apogeum: kiedy i o której godzinie oglądać noc spadających gwiazd w Polsce? Ten wyjątkowy moment w roku jest wyczekiwany nie tylko przez pasjonatów astronomii. To czas, kiedy wiele osób patrzy wieczorem w niebo wyszukując spadających meteorów. Sprawdzamy, kiedy będzie można zaobserwować najwięcej spadających gwiazd i kiedy wypada apogeum Perseidów 2019.

» Perseidy 2019 - gdzie, o której i jak oglądać noc spadających gwiazd? «

Perseidy 2019: apogeum - kiedy będzie?

Perseidy to jeden z rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, a z powodu parametrów orbity tej komety Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej.

Apogeum Perseidów 2019 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. 

» Perseidy 2019 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2019?

Apogeum perseidów 2019 - GODZINY: o której spadające gwiazdy?

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2019 i apogeum będzie można oglądać już od godziny 16.00 w poniedziałek, 12 sierpnia. Ta najbardziej spektakularna noc spadających gwiazd potrwa aż do godziny 04.30 we wtorkowy poranek, 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego.

Zwykle apogeum Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. W Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w niedzielę do świtu. 

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest także "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

RadioZET.pl/KP