Obserwuj w Google News

Perseidy 2020 - kiedy noc spadających gwiazd i o której godzinie apogeum? [SIERPIEŃ]

3 min. czytania
12.08.2020 12:15

Perseidy 2020 w sierpniu, czyli jedną z najpopularniejszych nocy spadających gwiazd, będziemy mogli zobaczyć już niedługo. Ten znany deszcz meteorów jest widoczny również w Polsce. Dla tych, którzy chcą się przygotować na to wyjątkowe widowisko, sprawdzamy najważniejsze informacje o Perseidach 2020: kiedy i o której godzinie oglądać jedną z najbardziej interesujących nocy spadających gwiazd i inne szczegóły.

Perseidy 2020 - kiedy noc spadających gwiazd w sierpniu i o której godzinie apogeum lub maksimum
fot. Shutterstock

Perseidy 2020 - kiedy jest noc spadających gwiazd, kiedy oglądać i o której godzinie pojawią się pierwsze spadające gwiazdy w sierpniu? Ta wyjątkowa noc jest wyczekiwana nie tylko przez pasjonatów astronomii. To moment w roku, kiedy większość z nas patrzy wieczorem w niebo wyszukując spadających meteorów. Podpowiadamy, o której godzinie i kiedy oglądać noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2020.

PERSEIDY 2020 - kiedy obserwować maksimum nocy spadających gwiazd? [SIERPIEŃ]

Apogeum Perseidów 2020 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Obserwacje można jednak zacząć kilka dni wcześniej, ponieważ rój jest aktywny pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia.

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku, a dodatkowo jest on widoczny z Polski. Ta noc spadających gwiazd czasem nazywana jest "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Perseidy 2020 - Warszawa: gdzie oglądać noc spadających gwiazd w sierpniu?

O której Perseidy 2020, czyli noc spadających gwiazd w sierpniu? [12-13.08.2020]

Spadające meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy 2020 w sierpniu są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem.

Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2020 można oglądać od godziny 16.00 w środę, 12 sierpnia do godziny 04.30 w czwartkowy poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że w Polsce noc spadających gwiazd najlepiej obserwować od około godziny 21.00 w środę aż do świtu. To właśnie wtedy przypada maksimum Perseidów 2020, inaczej nazywane również jako apogeum Perseidów.

Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

Perseidy 2020, czyli noc spadających gwiazd w Warszawie

Niestety, ci, którzy zostają w miastach, żeby obserwować Perseidy 2020 i noc spadających gwiazd w sierpniu mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia i można dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Do obserwacji nocy spadających gwiazd w sierpniu 2020 najlepiej wybrać miejsce z jak najmniejszą ilością światła na obrzeżach miasta.

Nie oznacza to jednak, że w Warszawie Perseidy 2020 nie będą widoczne. Z tej okazji Centrum Nauki Kopernik co roku przygotowywało specjalne wydarzenie, a w wielu miejscach w stolicy światła zostały wygaszane, aby ułatwić obserwacje nieba. Warto śledzić komunikaty na stronach internetowych miasta Warszawa czy też na Facebooku, m.in. na profilu Centrum Nauki Kopernik, aby dowiedzieć się, czy również w tym roku będą zorganizowane atrakcje dla odwiedzających.

Warto obserwować niebo w tych okresach, a szczególnie w dniach od 11 do 14 sierpnia i wyszukiwać tzw. spadających gwiazd. Perseidy są tak dobrze widoczne tylko raz w roku, także okazja do oglądania deszczu meteorów jest tym bardziej wyjątkowa. Przed rozpoczęciem obserwacji dobrze jest również sprawdzić prognozę pogody na nadchodzące dni, aby mieć pewność, że nic - w tym przypadku zjawiska atmosferyczne - nie zakłóci nam możliwości odnalezienia spadających gwiazd na nocnym niebie.

RadioZET.pl