Obserwuj w Google News

Przełomowe odkrycie naukowe. Znaleziono komórkę, zdolną do odbudowania całego organizmu

Redakcja
3 min. czytania
19.06.2018 17:04

Naukowcom po latach prób udało się odkryć konkretny typ komórek, odpowiedzialnych za odbudowywanie ciała płazińców. Zdolności regeneracyjne niewielkich robaków są praktycznie nieograniczone. Potrafią wyhodować na nowo nawet...oderwaną wcześniej głowę.

Przełomowe odkrycie naukowe. Znaleziono komórkę, zdolną do odbudowania całego organizmu
fot. Pixabay

Przełomowe odkrycie naukowe

Płazińce to małe robaki, występujące w wodach jezior i rzek. Są naprawdę wyjątkowe - głównie dzięki swoim słynnym, praktycznie nieograniczonym zdolnościom regeneracyjnym. Zmiażdżone lub przecięte w połowie ciało odbudują w krótkim czasie tak, jak gdyby nigdy nic się nie stało. Potrafią nawet wyhodować kolejną wersję urwanej wcześniej głowy, co jest niespotykane w świecie natury. Dlaczego? W ten sposób powstają bowiem dwa organizmy o dokładnie identycznym materiale genetycznym. Naukowcy od lat próbowali dociec, jakie konkretnie komórki umożliwiają płazińcom takie oszukiwanie śmierci. W końcu się udało! Odkrycie pojedynczego typu komórek Nb2 zespół badaczy z Stowers Institute for Medical Research ogłosił na łamach czasopisma naukowego "Cell".

Płazińce zamieszkują rzeki i jeziora
fot. Wikipedia Commons/Płazińce zamieszkują rzeki i jeziora

PRZECZYTAJ TEŻ:

  • Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi
  • Wiemy, co NASA odkryła na Marsie! Czy na Czerwonej Planecie istniało kiedyś życie?
  • Papier, który ratuje pszczoły. Polski wynalazek właśnie wchodzi na rynek!
  • Wielkie naukowe odkrycie w Chorwacji. Znaleziono antyczny magazyn portowy sprzed 2 tys. lat

Komórka, która potrafi przywrócić zdolności regeneracyjne

Niełatwo było znaleźć "cudowne" komórki. Badacze wykorzystali pionierską metodę, łączącą genomikę, cytometrię przepływową i obrazowanie. W ten sposób w uproszczeniu udało się wyodrębnić dorosłą pluripotencjalną komórkę macierzystą odpowiedzialną za niezwykłe zdolności regeneracyjne płazińców. Czy to szansa także dla ludzi? "Nasze odkrycie zasadniczo mówi, że nie jest to już abstrakcja, że naprawdę istnieje komórka, która może przywrócić zdolności regeneracyjne" – komentował kierujący badaniami Alejandro Sánchez Alvarado. Naukowcy nie wykluczają żadnych możliwości. Znalezione komórki tworzą nowe możliwości, o których wcześniej myślano jedynie w kategorii science-fiction.

Czym są komórki pluripotencjalne?

Komórki pluripotencjalne to innymi słowy taki typ komórek, które mogą przyczynić się do powstania wszystkich możliwych typów komórek w organizmie. W zasadzie wszystkie komórki macierzyste posiadają taka zdolność przez jakiś czas. Te ludzkie szybko jednak ja tracą, przypisując sobie konkretna rolę i stając się np. komórkami wątroby, trzustki, płuc... Szybki koniec zdolności regeneracyjnych nie dotyczy jednak płazińców. A że znacznik białka, które pomogło w odkryciu komórki Nb2, występuje także u ludzi, pojawiła się zupełnie nowa nadzieja.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

  • Pszczoły rozumieją koncept „zera” – dowodzą nowe badania
  • Czy wiesz, że ruch Księżyca wydłuża dobę? Kiedyś trwała znacznie krócej
  • Urodzinowa niespodzianka NASA. Wysyłają satelitę do korony Słońca
  • Chce walczyć z Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Pierwsze wodowanie nowego systemu
  • Ogród leczy. Tak chcą pomagać niepełnosprawnym!

To szansa także dla ludzi

"Wzbogaciliśmy się o pluripotencjalną populację komórek macierzystych, która otwiera drogę do wielu eksperymentów, które wcześniej nie były możliwe. Fakt, że znacznik, który znaleźliśmy, wyraża się nie tylko u płazińców, ale także u ludzi, sugeruje, że istnieją pewne konserwatywne mechanizmy, które możemy wykorzystać. Spodziewam się, że będzie to miało szerokie zastosowanie do każdego organizmu, który kiedykolwiek polegał na komórkach macierzystych, aby stać się tym, czym jest dzisiaj. A to w zasadzie wszystkie organizmy na Ziemi – tłumaczył Sánchez Alvarado. Zdaniem badacza jesteśmy o krok bliżej na drodze do przełomowych dla medycyny odkryć.

Opublikowane wyniki badań możecie przeczytać też w całości.

RadioZET.pl/źródło:Cell;DziennikNaukowy/AG