Obserwuj w Google News

Noc Kupały 2021 - co to, kiedy wypada i jak się obchodzi Noc Świętojańską? [DATA]

2 min. czytania
11.06.2021 14:43

Noc Kupały, która znana jest także jako Noc Kupalna, Kupalnocka czy Kupała to słowiańskie święto, które ściśle związane jest z przesileniem letnim, obchodzonym w czasie najkrótszej nocy w roku, zawsze w drugiej połowie czerwca. Szczegóły dotyczące tego, kiedy jest Noc Kupały 2021 i jak się obchodzi to święto, można znaleźć poniżej.

Noc Świętojańska 2021 - co to, kiedy wypada i jak się obchodzi to Noc Kupały? [DATA]
fot. PIXABAY

Noc Kupały 2021 - DATA: kiedy wypada to słowiańskiego święto? Co to jest? Jaka jest historia tego święta i jak się je obchodzi? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Nocy Kupały w 2021 roku oraz obchodach i genezie tego święta.

Kiedy jest Noc Kupały 2021? [DATA, TERMIN]

Data Nocy Kupały nie jest stała, dlatego rokrocznie to słowiańskie święto może przypadać w różnych terminach. Dzień ten związany jest ściśle z przesileniem letnim, dlatego zawsze wypada w czasie najkrótszej nocy w roku.

Przesilenie letnie najprościej mówiąc, oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca - biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. W tym dniu Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli północnej przesilenie datowane jest na 20 lub 21 czerwca. W momencie przesilenia letniego rozpoczyna się astronomiczne lato.

W 2021 roku Noc Kupały wypadnie z 21 na 22 czerwca, czyli z poniedziałku na wtorek.

Najdłuższy dzień w roku 2021 - kiedy wypada w Polsce i ile godzin trwa? [DATA]

Noc Kupały - co to jest i jak się obchodzi to słowiańskie święto?

Noc Kupały, która znana jest także jako Noc Kupalna, Kupalnocka czy Kupała, to słowiańskie święto. Związane jest ono z siłami natury - to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości oraz miłości.

W tradycji ludowej najważniejszym elementem obchodów Nocy Kupały było rozpalanie ognisk. Do ognia wrzucano zioła, które według wierzeń miały uzdrawiające i oczyszczające moce. Przez całą noc tańczono dookoła ognia oraz rytualnie przeskakiwano przez niego. Miało to na celu wypędzenie złych mocy, uchronienie się przed chorobami, zapewnienie płodności oraz pomyślności.

Ponadto podczas Nocy Kupały odbywały się różnego rodzaju wróżby. W zabawach tych uczestniczyły przede wszystkim młode osoby, które nie posiadały jeszcze partnera lub partnerki. Przykładowo dziewczęta podczas Nocy Kupały puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście.

Obecnie obchody Nocy Kupały polegają już jedynie na zabawie. W tym czasie w wielu miastach w całej Polsce organizowane są liczne wydarzenia i koncerty.

RadioZET.pl