Obserwuj w Google News

Historia jak z „Frankensteina”: ożywili mózg martwej świni. Naukowcy w pogoni za nieśmiertelnością

Redakcja
2 min. czytania
22.05.2018 15:33

Eksperyment naukowców, którym udało się utrzymać przy życiu mózgi martwych zwierząt przez kilkadziesiąt godzin, wzbudził olbrzymie kontrowersje. Czy to już zabawa w boga? Etyczne dylematy świata nauki nie przestają fascynować.

Historia jak z „Frankensteina”: ożywili mózg martwej świni. Naukowcy w pogoni za nieśmiertelnością
fot. EastNews

Kto ma prawo decydować o śmierci?

Świat współczesnej nauki już nie raz udowadniał, że postęp wymaga sporych zmian dotyczących tego, co uważamy za etyczne, a co już nie. Niejeden marzy o nieśmiertelności, jednak kontrowersje związane z programami badań nad metodami jej osiągnięcia wciąż są ogromne. O tym, jak wrażliwych kwestii dotyka ta tematyka, mógł przekonać się zespół naukowców, którym udało się utrzymać przy życiu mózg świni, której wcześniej... odcięto głowę. Niewiarygodne, a jednak! W tym celu wykorzystano specjalne urządzenie nazwane ExBrain, w którym narząd zatapia się w bogatym w tlen płynie.

EastNews
fot.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi

„Białko nieśmiertelności” — polska recepta na jaskrę?

Naukowcy odkryli „eliksir młodości”? Mówią, że będziemy żyć 120 lat

Mózgi tych świń na pewno nie są świadome”

Warto doprecyzować, że ożywione mózgi udaje się utrzymać przy życiu maksymalnie 36 godzin. Naukowcy z Uniwersytetu Yale, którzy opublikowali wyniki swoich badań, podkreślają też ich brak świadomości. „Jesteśmy absolutnie pewni braku świadomości badanych przez nas mózgów. Chcemy po prostu lepiej zbadać działanie tego organu. To pomoże nam w opracowaniu nowych, jeszcze nigdy wcześniej nietestowanych sposobów leczenia takich chorób jak np. demencja, Alzheimer czy nowotwory mózgu” — tłumaczyła jedna z badaczek. Nie rozwiewa to wątpliwości natury etycznej tych, którzy sztuczne podtrzymywanie funkcjonowania organów martwych zwierząt określają mianem „groteskowych prób zabawy w boga”.

Uniwersytet Yale mat. prasowe
fot.

Jak im się to udało?

W eksperymencie wykorzystano prawie 200 mózgów świń, które i tak miały trafić do rzeźni. Przywracano w nich krążenie za pomocą specjalnego układu pomp, podgrzewaczy i korzystając ze sztucznej krwi. To właśnie tę aparaturę ochrzczono mianem ExBrain. Skuteczność jej działania nie przeraża naukowców. Według nich najważniejsze jest i tak to, że nadal nie jest możliwe przeszczepienie czyjejś świadomości do innego ciała. „Gdyby komuś kiedykolwiek udało się do tego doprowadzić, wtedy dopiero zacząłbym się bać” — komentował Nenad Sestan, przewodniczący zespołu naukowców.

RadioZET.pl/źródło:MITTechnologyReview/AG

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Rosjanie wymyślili lek powstrzymujący starzenie

Koniec z botoksem! Błękit metylenowy nowym eliksirem młodości?