Obserwuj w Google News

Narodowy Dzień Życia: co to jest, kiedy wypada i kiedy go ustanowiono?

Paweł Żurek
2 min. czytania
20.03.2019 13:14

Narodowy Dzień Życia 2019 jest obchodzony w wielu polskich miastach. Oprócz festynów, przedstawień i koncertów, wiele osób weźmie też udział w marszach, które mają przypomnieć jak ważna dla nich jest ochrona życia i wartości związane z rodziną. Sprawdzamy czym jest, kiedy wypada i dlaczego został ustanowiony Narodowy Dzień Życia.

Narodowy Dzień Życia: co to jest, kiedy wypada i kiedy go ustanowiono?
fot. Pixabay

Narodowy Dzień Życia: co to jest? Kiedy został ustanowiony? Kiedy wypada? U nas znajdziecie najważniejsze informacje na temat Narodowego Dnia Życia.

>>  Narodowy Marsz Życia: kiedy, gdzie i dlaczego przejdzie? [DATA, MIEJSCE, PROGRAM]

Narodowy Dzień Życia: co to jest? Kiedy wypada?

Narodowy Dzień Życia to polskie święto obchodzone co roku 24 marca. W 2019 roku Narodowy Dzień Życia wypada w niedzielę. Tego dnia w kilkudziesięciu polskich miastach przejdą Narodowe Marsze Życia. 

Celem święta jest propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych.

>>  Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

 

Kiedy został ustanowiony Narodowy Dzień Życia?

Narodowy Dzień Życia został uchwalony przez  Sejm RP uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Od tamtego czasu jest obchodzony co roku. Przez kilka lat, w Narodowy Dzień Życia grupa artystów przedstawiała piosenkę napisaną właśnie z okazji NDŻ.

- Narodowy Dzień Życia powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych - czytamy w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez Sejm RP w sierpniu 2004 roku.

24 marca: Narodowy Dzień Życia

Oprócz Narodowego Dnia Życia 24 marca 2019 roku będziemy obchodzili także inne święto: – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

RadioZET.pl/PZ