Obserwuj w Google News

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - kiedy, co to za święto?

Redakcja
2 min. czytania
18.10.2018 15:04

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to nowe święto państwowe, które przypada w październiku. Kiedy po raz pierwszy będziemy je obchodzić i co będzie upamiętniać? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat święta.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - kiedy, co to za święto?
fot. PIXABAY

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - kiedy wypada nowe święto państwowe? Co to jest? Jak się je obchodzi? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje.

Kiedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych? DATA

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to nowe święto państwowe. Projekt ustawy zgłosił PiS. Za jego przyjęciem głosowało 356 posłów, przeciw było 39, a 21 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm przyjął cztery poprawki, autorstwa PSL-UED, polegające na zastąpieniu w tytule i treści ustawy wyrazów "Kapłanów Niezłomnych" (jak było w projekcie) słowami "Duchownych Niezłomnych".

Święto po raz pierwszy obchodzone będzie 19 października 2018 roku (piątek). Data Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych nie została wybrana przypadkowo. 19.10.1984 roku porwany został ksiądz Jerzy Popiełuszko. 

» 19 października - wolne od pracy w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych? «

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - co to za święto?

W związku z pojawieniem się nowego święta państwowego wiele osób szuka informacji na temat Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. W uzasadnieniu projektu m.in. napisano, że jest to wyraz hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny - Polski. 

"W okresie, gdy Polska utraciła wolność i zniknęła z map Europy, to duchowni często byli depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Mówili bowiem zarówno o wolności wewnętrznej – osobistej, jak i społecznej oraz politycznej" - wskazano w uzasadnieniu, przypominając, że duchowni podczas zaborów nie tylko angażowali się w walkę o polskość na gruncie społecznym, kulturowym i publicystycznym, ale też stawali do walki z bronią w ręku. "Warto tu wspomnieć postaci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i ks. Stanisława Brzóski, które niejako reprezentują obie przywołane wyżej postawy" - dodano w uzasadnieniu.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW