0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Najbardziej toksyczne miejsca na świecie. Ich widok was przerazi

Redakcja
3 min. czytania
19.09.2018 19:06

Lista najbardziej toksycznych miejsc na świecie może przerazić. Za ich fatalny stan winę ponosi człowiek.

Najbardziej toksyczne miejsca na świecie. Ich widok was przerazi
fot. Getty Images

Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenia środowiska są przyczyną coraz większej ilości zgonów na świecie. Problem dotyczy niemal każdego zakątka globu, są jednak miejsca, w których toksyczność już dawno przekroczyła stan alarmujący. Zjawisko dobrze ilustruje krążąca po świecie wystawa "Pollution Pods", dzięki której widzowie na własnej skórze mogą przekonać się o różnicy pomiędzy powietrzem na niewielkiej norweskiej wysepce, a tym, którym oddychają mieszkańcy New Delhi.

WARTO WIEDZIEĆ: 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Paniczna ucieczka odwiedzających z kopuły wypełnionej zanieczyszczonym powietrzem mówi same za siebie... Przedstawiamy 5 miejsc, w których skala skażenia środowiska jest najbardziej katastrofalna.

„To najczystsze powietrze, jakie znajdziesz w Londynie”. Niezwykła wystawa o smogu

1. Linfen, Chiny

Według Banku Światowego chińskie miasto Linfen to najbardziej zanieczyszczone miejsce na świecie. Sytuacja jest dramatyczna do tego stopnia, że w Chinach słynne stało się powiedzenie: "jeśli komuś źle życzysz, wyślij go do Linfen". Miasto o trzy milionowej populacji to zagłębie setek kopalń węgla, koksowni, hut żelaza i stali. Efektem jest brak liści na drzewach, osadzająca się wszędzie sadza i wysokie stężenie metali ciężkich w środowisku. Mieszkańcy Linfen często chorują na raka, wysoki jest także odsetek osób cierpiących na depresję z racji miejsca zamieszkania. 

Ekologia dla opornych: 7 prostych sposobów, jak dbać o środowisko bez wysiłku

2. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci

Nazwa mówi sama za siebie - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest trzykrotnie większa od Francji. Olbrzymie, dryfujące skupisko odpadów, głównie plastikowych to gotowy przepis na katastrofę ekologiczną, z którą nie potrafimy sobie poradzić. Dopiero niedawno wystartowały pierwsze wodne testy nowego systemu The Ocean Cleanup, którego twórcy mają nadzieję zredukować skalę problemu. Czy to się uda? Oby.

Wikipedia Commons
fot. Wikipedia Commons

 

3. Rondonia, Brazylia

Wypalone połacie terenu, całe hektary wyciętych drzew - smutny widok tego regionu lasów deszczowych Ameryki Południowej to najlepszy dowód na szkodliwość ekspansji ludzkiej cywilizacji na dziewiczych terenach. W ostatnich latach wycięto tam ponad połowę pierwotnie zalesionych terenów. 

 

4. Jamuna, Indie

Ta rzeka to prawdziwa tykająca bomba ekologiczna - tym bardziej, że codziennie zależnych od niej jest ponad 57 milionów ludzi. Jamuna to główny dopływ Gangesu, a przepływa m.in. przez Delhi. Jej wyjątkowo silne zanieczyszczenie wynika z tego, że spływają do niej olbrzymie ilości ścieków, a także pestycydów z okolicznych pól. Od dawna mówi się o tym, że w wioskach znajdujących się w pobliżu rzeki wciąż wzrasta ilość zachorowań na tyfus i inne choroby zakaźne. Tymczasem w hinduizmie uważana jest za...świętą rzekę.

Wyrok za plastik?! Tak się uczy ekologii w tym mieście

5. Niska orbita okołoziemska

Myślicie, że problem zanieczyszczenia środowiska dotyczy jedynie Ziemi? Niestety, człowiekowi udało się już skazić i przestrzeń kosmiczną. Już w 2011 roku badacze nawoływali do wysłania na orbitę okołoziemską specjalnych satelitów, które pomogłyby oczyścić ją z "kosmicznych śmieci". Co przez nie rozumiemy? Szacuje się, że wokół naszej planety może krążyć nawet blisko ponad 170 milionów mniejszych i około 700 tys. większych obiektów, takich jak zużyte fragmenty rakiet czy nieczynnych satelitów, a także odłamki urządzeń powstałe na wskutek kolizji i awarii. Większość z mniejszych obiektów ulega rozpadowi w atmosferze, jednak te większe dryfują bezładnie w kosmosie, tworząc zagrożenie dla...nas samych, czyli astronautów. Problem kosmicznych śmieci jest na tyle duży, że doczekały się już nawet własnego miana - "space debris".

RadioZET.pl/źródło:NationalGeographic;Vice;WP;WorstPolluted/AG

NASA: pierwsze zdjęcie z teleskopu TESS. Widać na nim aż 200 tys. gwiazd. Coś pięknego!