Obserwuj w Google News

Lany Poniedziałek 2021 - kiedy jest Śmigus Dyngus i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [DATA]

2 min. czytania
02.04.2021 12:32

Kiedy jest Lany Poniedziałek 2021? Śmigus Dyngus, inaczej Poniedziałek Wielkanocny, związany jest z tradycją oblewania wodą, obecnie głównie praktykowaną przez dzieci. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jaka jest geneza tego święta. Datę Lanego Poniedziałku, zwyczaje, które wiążą się z tym dniem i historie tego święta, można znaleźć poniżej.

Lany Poniedziałek 2021 - kiedy jest Śmigus Dyngus i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [DATA]
fot. ADRIAN GLADECKI/REPORTER/EASTNEWS

Śmigus Dyngus 2021 - kiedy jest Lany Poniedziałek? Jakie zwyczaje wiążą się z Poniedziałkiem Wielkanocnym? Jak obchodzone jest to święto? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy datę Lanego Poniedziałku 2021 i zwyczaje.

Lany Poniedziałek 2021 - kiedy jest Śmigus Dyngus? [DATA]

Data Lanego Poniedziałku jest ruchoma i co roku może przypadać w innym terminie, dlatego zawsze przed okresem wielkanocnym pojawia się wiele zapytań na temat tego, kiedy Śmigus Dyngus. W 2021 roku święto to - jak sama jego nazwa wskazuje - przypada na poniedziałek, a dokładniej 5 kwietnia. Dzień wcześniej natomiast jest tradycyjnie Wielkanoc. 

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Wiele osób zastanawia się także, czy w Lany Poniedziałek 2021 jest wolne od pracy. Mamy dobrą wiadomość - dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Z kolei uczniowie mają wolne także następnego dnia, we wtorek. Oznacza to, że do szkoły po przerwie wielkanocnej wrócą dopiero w środę.

Wielkanoc 2021 - wolne od szkoły: kiedy wielkanocna przerwa świąteczna w 2021 roku? [DATA]

Lany Poniedziałek, czyli Poniedziałek Wielkanocny - zwyczaje i historia

Zwyczaj oblewania wodą w Lany Poniedziałek, czyli Śmigus Dyngus był praktykowany między innymi przez Słowian. Uważali oni, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. Woda miała także symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a później także z grzechu.

Obecnie w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, choć zwyczaj praktykowany jest przede wszystkim przez dzieci i młodzież. Poniedziałek Wielkanocny to dla nich okazja do kupienia specjalnych gadżetów, takich jak pistolety na wodę. W Lany Poniedziałek dzieci często obrzucają się także specjalnymi balonami wypełnionymi wodą. 

Warto jednak pamiętać, żeby Śmigus Dyngus traktować jedynie jako dobrą zabawę w gronie bliskich, rodziny czy znajomych. Za oblewanie wodą przechodniów na ulicy lub nieznajomych, a także za wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów można otrzymać karę grzywny w wysokości nawet do 500 zł.

 

RadioZET.pl