Obserwuj w Google News

Kojarzysz memy z tą małpą? Tłumaczymy, dlaczego nosacze sundajskie mają tak duże nosy!

Redakcja
2 min. czytania
28.08.2018 18:00

Nie wiadomo wprawdzie, co same nosacze sundajskie myślą o staniu się symbolem memów z "polskim Januszem", my za to wiemy o nich kilka interesujących rzeczy.

Kojarzysz memy z tą małpą? Tłumaczymy, dlaczego nosacze sundajskie mają tak duże nosy!
fot. Red. RadioZET.pl

Nosacz sundajski, gwiazda memów

Bawią was memy z małpą o charakterystycznym, wielkim nosie? Cóż, nosacze sundajskie na pewno wyróżniają się na tle innych zwierząt wyjątkowo mało atrakcyjną figurą. Takie się już rodzą - tak samo, jak imię Janusz najwyraźniej zobowiązuje do pewnych przywar. 

nosacz
fot.

 

117595982f84987e643f155c26cf579b,780,0,0,0
fot.

Dlaczego nosacze sundajskie mają tak duże nosy?

Najbardziej rozpoznawalną rzeczą u nosaczy jest..ich wielki nos. To on zdobył małpom zaszczytne miejsce wśród memicznych legend. Dlaczego właściwie nosacze mają tak duże nosy? Żarty na bok, nos jest bowiem po prostu elementem tzw. dymorfizmu płciowego u samców tego gatunku małp. Pozwala od razu odróżnić samicę od samca - te pierwsze mają o wiele skromniejsze nosy w porównaniu do męskich członków stada. To właśnie okazałość nosa może zresztą zadecydować o ilości posiadanego przez małpy potomstwa. Olbrzymi nos nosaczy sundajskich to nic innego, jak po prostu wabik na samice, mający stanowić dowód ich siły i dominacji. Jak udało się odkryć badaczom, wielkość nosa jest także związana z ogólną masą ciała samców, a więc pośrednio prawdopodobnie także z jakością ich nasienia.

 

Czy wiecie, że nosacze sundajskie to zagrożony gatunek?

Niestety, historia zabawnych małp robi się o wiele mniej śmieszna, kiedy dowiecie się, że ten endemiczny gatunek jest zagrożony wyginięciem. Nosacze występują tylko na wyspie Borneo w Indonezji, a ich populacja systematycznie maleje. Zgadniecie, kto jest temu winny? Wszyscy Janusze świata - wyniszczanie naturalnych siedlisk małpy prowadzi do jej powolnej zagłady. Nosaczy nie uświadczycie też w żadnym, europejskim zoo. Już w latach 90. zadecydowano o zaprzestaniu prób umieszczania kolejnych populacji nosacza w ogrodach zoologicznych. W niewoli wszystkie umierały.

RadioZET.pl/źródło:Phys.org/AG

Lemur to nie zabawka! Nie kupujcie egzotycznych zwierząt