Obserwuj w Google News

Karta LGBT Plus: co to jest, gdzie obowiązuje?

3 min. czytania
16.06.2020 09:00

Karta LGBT plus, która została przyjęta na sesji rady miasta w Warszawie, od kwietnia 2019 roku obowiązuje w stolicy. Sprawdzamy, co dla osób homo, bi i transseksualnych przygotował prezydent Rafał Trzaskowski.

Karta LGBT Plus: co to jest, gdzie obowiązuje?
fot. Minda photos/Shutterstrock

Co to jest karta LGBT +? Czym jest karta LGBT plus? Wyjaśniamy czym jest karta LGBT plus, którą podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

>>  Stołeczny ratusz zajmie się kartą LGBT+. Radni PiS krytykują

Karta LGBT +. Co to jest?

Karta LGBT+ (lub LGBT Plus) to projekt, który stał się jedną z głównych obietnic Rafała Trzaskowskiego w kampanii wyborczej na prezydenta Warszawy. Kandydat  Koalicji Obywatelskiej zagwarantował, że jeśli zostanie wybrany, wprowadzi w stolicy kartę LGBT Plus. Temu pomysłowi sprzeciwiał się inny kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Jej zwolennikiem był za to rywal w wyborach obu polityków - Jan Śpiewak.

Kartę LGBT+ przygotowało stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, organizacje związane ze środowiskiem LGBT+, sztab Rafała Trzaskowskiego oraz przedstawiciele warszawskiego Ratusza.

Przyjęcie karty LGBT plus przez władze Warszawy ma się wiązać ze wprowadzeniem „edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)”.

Deklaracja WHO o "standardach edukacji seksualnej w Europie", do której odwołuje się karta LGBT plus: LINK. 

Deklaracja LGBT plus - treść. LINK 

To właśnie przeciw tym standardom, zapisanym w deklaracji WHO, protestują przeciwnicy karty LGBT plus. Jak twierdzą, karta LGBT + bazuje na deklaracji WHO, a ta sugeruje nauczycielom wprowadzanie u dzieci zajęcia dotyczące seksualności. Chodzi np. o lekcje ze świadomości własnego ciała, w trakcie której poruszane są kwestie „radości i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa” , a także „odkrywania własnego ciała i własnych narządów płciowych”.

Według deklaracji WHO, do której nawiązuje karta LGBT plus, dzieci w wieku 0-4 mają też w trakcie lekcji edukacji seksualnej „uzyskiwać świadomość związaną z tożsamości płciowej”. Jak instruuje deklaracja WHO, edukatorzy seksualni w zajęciach z dziećmi od 4 do 6. roku życia poruszają też kwestie antykoncepcji, seksu w Internecie, badania własnego ciała, a także ról płciowych.

Pomysłodawca wprowadzenia karty LGBT plus, Rafał Trzaskowski, oskarżenia przeciwników karty LGBT plus nazwał cynicznymi.

- Dziś PiS opowiada bzdury o rzekomych planach deprawowania dzieci. W rzeczywistości chodzi o rozmowę o tolerancji - żeby chronić naszych współobywateli przed mową nienawiści, zastraszaniem i linczem. Uczyć dzieci, że słowa ranią, a w internecie nie ma anonimowości. Zaś wszystkie rewelacje o „lekcjach masturbacji” są zwykłym, cynicznym oszczerstwem – stwierdził na Facebooku prezydent Warszawy.

>> Rzecznik Praw Dziecka o karcie LGBT+: Deklaracje, które próbuje wprowadzić Trzaskowski, nie mają podstawy prawnej

 

Co wprowadzi Karta LGBT Plus?

Przyjęcie karty LGBT Plus w Warszawie będzie się wiązało z wprowadzeniem rozwiązań, które mają pomóc osobom homo, bi i transseksualnym. Program zakłada budowę hotelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez najbliższych w związku z orientacją seksualną, stworzenie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT Plus, uchwalenie programu przeciwko przemocy oraz wprowadzenie zajęć edukacyjnych z wiedzy o innych orientacjach seksualnych dla dzieci w szkołach podstawowych. Rafał Trzaskowski zadeklarował też wsparcie dla organizatorów Parady Równości. 

„Tęczowy Piątek” w szkołach. MEN zapowiada konsekwencje wobec dyrektorów placówek

Karta LGBT +. Gdzie obowiązuje? 

Samorządową kartę LGBT plus, za sprawą organizacji Miłość nie wyklucza, podpisali też prezydenci Krakowa, Warszawy, Częstochowy, Łodzi i Poznania. 

>>  Episkopat przeciwny karcie LGBT. Według biskupów „sprzyja dyskryminacji”

RadioZET.pl/PAK