Zamknij

„Haszysz Targówka”, czyli kwiat balkonowy, który działa jak narkotyk. Uważajcie na daturę [ZDJĘCIA]

Redakcja
19.02.2019 14:48

Datura zyskała dużą popularność w miastach jako roślina balkonowa ze względu na swoje duże, lejkowate kwiaty. Okazuje się jednak, że wielu młodych ludzi sięga po bieluń dziędzierzawę w charakterze narkotyku. Nasiona rośliny mają działanie silnie odurzające i bywają nazywane „haszyszem Targówka”. Ich spożycie może skończyć się nawet śmiercią. Sprawdźcie, czy nie macie jej przypadkiem w domowej kolekcji!

„Haszysz Targówka”, czyli kwiat balkonowy, który działa jak narkotyk. Uważajcie na daturę [ZDJĘCIA]
fot. Wikimedia Commons

Datura to popularny kwiat balkonowy. Używają go jak narkotyku

Większość osób wybiera daturę, czyli inaczej bieluń dziędzierzawę, jako roślinę balkonową. Łatwo o nią zadbać, a kiedy kwitnie, robi to z rozmachem – duże, lejkowate kwiaty raczej nie powinny budzić oczywistych skojarzeń z potoczną nazwą datury, nazywanej „haszyszem Targówka”. Okazuje się jednak, że pseudonim odnosi się do pestek rośliny, które wykazują silne właściwości odurzające po spożyciu. Z tego powodu datura zaczęła cieszyć się opinią taniego i łatwo dostępnego narkotyku dla młodych ludzi. Ryzyko jest jednak ogromne.

Zobacz także

Zobacz także

Czym grozi spożycie nasion datury?

Już w 2011 roku policja ostrzegała przed daturą i tym, jak szybko zdobywa popularność wśród młodych ludzi sięgających po narkotyki. Efekt, którego tak pożądają, pestki rośliny zawdzięczają zawartości alkaloidów tropanowych, czyli hioscyjaminie, atropinie i skopolaminie. Do objawów, jakie wywołują te substancje, należą m.in. silne pobudzenie przechodzące w stan dezorientacji, słowotok, a także rozszerzenie źrenic. Zazwyczaj występują one do 4 godzin po spożyciu brunatno-czarnych nasion i mogą utrzymywać się nawet do kilku dni po konsumpcji. Są to jednak niestety jednocześnie objawy silnego zatrucia, które może prowadzić nawet do śmierci. Do częstych powikłań w przypadku przedawkowania należą m.in., stany psychotyczne wywołane substancjami odurzającymi. Z czasem mogą one przejść w stan śpiączki, dlatego udzielenie pomocy osobie, która ich doświadcza, jest niezbędne i powinno dojść do niego w jak najszybszym czasie. Wiosną, kiedy na wspólne balkony na klatkach bloków nierzadko powracają donice pełne kwiatów, warto zwrócić uwagę na to, czy wśród nich znajduje się datura. Eksperci podkreślają, że zwiększenie świadomości na temat takich właściwości bielunia może być najskuteczniejszą strategią walki z ich nadużywaniem przez młodzież.

RadioZET.pl/źródło:PoradnikZdrowie;PoradnikOgrodnictwa/AG