Obserwuj w Google News

E-zwolnienia lekarskie - od kiedy obowiązkowe i jak to działa? [LOGOWANIE]

Redakcja
2 min. czytania
28.11.2018 15:28

E-zwolnienia lekarskie od 1 grudnia 2018 będą obowiązkowe dla wszystkich. Wiele osób wciąż ma jednak wątpliwości, jak działa nowy system, na czym polegają elektroniczne zwolnienia lekarskie, jakie są obowiązki pracodawcy i od kiedy faktycznie będą obowiązywały tylko e-zwolnienia lekarskie.

E-zwolnienia lekarskie - od kiedy obowiązkowe i jak to działa? [LOGOWANIE]
fot. Shutterstock

E-zwolnienia lekarskie - od kiedy obowiązkowe, jak to działa i jak sprawdzić? Logowanie ZUS, obowiązki pracodawcy, najważniejsze informacje dla pracownika - zbieramy wszystko, co warto wiedzieć przed wprowadzeniem obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich.

E-zwolnienia lekarskie - od kiedy obowiązkowe?

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze do końca listopada 2018 roku i do tego czasu to lekarz decyduje, w jaki sposób wystawi zwolnienie. Natomiast od 1 grudnia 2018 roku elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązkowe, a lekarze będą wystawiać wyłącznie takie zaświadczenia.

Jeśli podczas wizyty otrzymamy od lekarza/asystenta medycznego wydruk e-zwolnienia lekarskiego, oznacza to, że nasz pracodawca nie ma profilu na PUE. Jeżeli otrzymamy wydruk e-ZLA na własną prośbę, nie musimy go nikomu przekazywać - pracodawca otrzyma e-ZLA elektronicznie. Taki wydruk jest dla nas potwierdzeniem, że lekarz/asystent medyczny wystawił e-ZLA.

Gdy lekarz (lub asystent medyczny) wystawi e-zwolnienie lekarskie, pacjent nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS.

» E-zwolnienia lekarskie: logowanie, jak założyć profil i inne informacje 

Jak sprawdzić e-zwolnienie lekarskie i jak to działa? [LOGOWANIE ZUS]

Lekarz wystawia e-zwolnienie lekarskie w momencie podpisania go z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, certyfikatu z ZUS lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP). Na PUE ZUS lekarz podpisuje zwolnienie i wysyła je do ZUS. ZUS udostępnia bezpłatnie zaświadczenie lekarskie pracodawcy (płatnikowi składek) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż następnego dnia po otrzymaniu zaświadczenia.

Informacja o e-zwolnieniu lekarskim jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS. Wzór zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego jest ustalony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Poza tym system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Lekarz ma także możliwość podglądu zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta.

Aby móc korzystać z PUE ZUS, należy się zarejestrować wypełniając formularz elektroniczny na www.zus.pl. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości. Można to zrobić m.in. osobiście w jednostce ZUS, okazując ważny dokument tożsamości (np. dowód osobisty). Logowanie do PUE ZUS dostępne jest poprzez stronę www.zus.pl/portal/logowanie.npi i można to zrobić na kilka sposobów: poprzez wybrany login i hasło, przez profil zaufany, przez certyfikat kwalifikowany lub przez bankowość elektroniczną. 

RadioZET.pl/zus.pl/KP