Zamknij

Dzień wolny za 25 grudnia 2021 - czy za święto przypadające w sobotę przysługuje wolne?

27.10.2021 15:14

Czy przysługuje dzień wolny za 25 grudnia 2021? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a przede wszystkim pracownicy, którzy nie są pewni, czy za święto przypadające w sobotę należy się dodatkowe wolne. Szczegóły poniżej.

Dzień wolny za 25 grudnia 2021 - czy za święto przypadające w sobotę przysługuje wolne?
fot. SHUTTERSTOCK

25 grudnia 2021 - czy należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę? Czy przysługuje dodatkowe wolne od pracy za Święto Bożego Narodzenia? Kiedy można je odebrać? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, czy jest dzień wolny za 25 grudnia 2021.

Dzień wolny za 25 grudnia 2021 - czy za święto przypadające w sobotę przysługuje wolne?

Informacje na temat tego, czy przysługuje dzień wolny za 25 grudnia 2021, szczególnie interesują wiele osób. Nie ma się zresztą co dziwić. Do Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej, więc każdy chciałby odpowiednio wcześniej zaplanować sobie ewentualny urlop w pracy. 

Polskie prawo pozwala na odebranie dnia wolnego, jeśli święto, które jest ustawowo wolne, przypada w sobotę. Wszystko dlatego, że w wielu firmach sobota jest normalnym dniem pracującym. Oznacza to, że za 25 grudnia 2021 pracownikom przysługuje dodatkowe wolne.

Dzień wolny za święto w sobotę - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy 2021?

Wolne za 25 grudnia 2021 - kiedy można odebrać dzień wolny od pracy?

Za święto przypadające w sobotę pracodawca musi oddać inny dzień wolny od pracy. Dotyczy to wyłącznie pracowników, dla których sobota - zgodnie z harmonogramem czasu pracy - jest wolna. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich osób zatrudnionych w firmie.

Z kolei osobom, które zgodnie z harmonogramem czasu pracy wykonują w sobotę swoje obowiązki, obniża się wymiar czas pracy ze względu na występowanie danego święta. Najprościej mówiąc, osoby, które normalnie pracują w sobotę, 25 grudnia 2021 będą mieć wolne.

Dni wolne od pracy 2021 - KALENDARZ dni wolnych, świąt i długich weekendów w 2021 roku

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, a poprzedza je Adwent, czyli trzytygodniowy okres oczekiwania. W kościele katolickim jest to święto nakazane.

RadioZET.pl