Obserwuj w Google News

Dzień Świętego Patryka 2018: irlandzkie święto w Polsce. Kiedy je obchodzimy?

Redakcja
3 min. czytania
16.03.2018 08:30

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka 2018? Już wkrótce cały świat stanie się zielony! Choć jest to irlandzkie święto, to jednak za sprawą ciekawego charakteru stało się popularne na całym świecie - także w Polsce. Jakie zwyczaje wiążą się z tym dniem i kiedy go obchodzimy?

Dzień Świętego Patryka kiedy 2018
fot. Pixabay

Dzień Świętego Patryka 2018 wypada 17 marca. Data tego święta jest stała, a w tym roku wypada ono w sobotę. Jest to narodowe święto Irlandii, jednak jego wesoły i ciekawy charakter sprawił, że obchodzone jest ono w wielu krajach na całym świecie. Choć w Polsce nie jest ono tak popularne, jak np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych (gdzie żyje wielu Irlandczyków, potomków imigrantów), to jednak w większych polskich miastach spotkać można coraz więcej osób, które je celebrują. 17 marca ludzie ubierają się na zielono, urządzają huczne zabawy (najlepiej przy irlandzkiej muzyce) tańczą i śpiewają, a przy tym piją sporo mocnych trunków.

Kim był święty Patryk, na cześć którego świętuje Irlandia?

Święty Patryk był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV wieku (jak podają źródła około 385 roku) najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich. Jako 16-latek został uprowadzony do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. Po kilku latach udało mu się uciec na kontynent. Wtedy też podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu. Jak głosi jedna z legend, Patryk usłyszał głos, który kazał mu powrót do Irlandii i szerzenie nauk Chrystusa. Udał się na ziemię środkowej, północnej i zachodniej części kraju, gdzie zakładał klasztory i kościoły. Choć nie jest znana dokładna data śmierci Patryka, historycy są zdania, że było to 17 marca 461 roku.

Dzień Świętego Patryka: zwyczaje i symbolika na świecie

17 marca w wielu krajach obchodzony jest zabawami, miejskimi paradami i kolorowymi imprezami. Kolorem wszechobecnym tego dnia jest zieleń, która to odwoływać się ma do barwy traw w Irlandii. Kolor ten jest też narodową barwą państwa. Już niemal tradycją stało się, że w największych miastach świata różne znane obiekty tego dnia mają kolor zielony. W Chicago rzeka przepływająca przez to miasto jest zielona, zielony jest też wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie czy Krzywa Wieża w Pizie. Ale także w polskich miastach pojawia się zieleń. Niedawno na ten kolor podświetlono Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Jednym z najważniejszych symboli Dnia Świętego Patryka jest oczywiście trójlistna koniczyna (shamrock), której to - zgodnie z legendą - św. Patryk użył, by pokazać niewiernym czym jest Trójca Święta.

Poza zielenią i koniczynką jednym ze zwyczajów jest picie whiskey. Wbrew pozorem to nie zielone piwo, a właśnie złoty mocny trunek. Zgodne z tradycją każdy Irlandczyk powinien skosztować szklaneczkę, określaną mianem "dzbana Patryka".

Malo kto wie, że wiąże się z tym legenda o karczmarce, która nie napełniała do pełna szklanic. Patryk, widząc to, rzucił na nią klątwę i od tej pory, kiedy lała zbyt mało, gnębiły ją demony.

W Polsce Dzień Świętego Patryka obchodzony jest spotkaniami i zabawami w pubach. serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.

RadioZET.pl/SA