Obserwuj w Google News

Druga tura wyborów samorządowych 2018: ZASADY GŁOSOWANIA. Jak głosować?

Redakcja
2 min. czytania
02.11.2018 10:38

Z zasadami głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych 2018 powinien zaznajomić się każdy, kto już niebawem podejdzie do urny. Nie znając zasad, można oddać głos na niewłaściwego dla nas kandydata lub po prostu nieważny. Jak zatem głosować? Przedstawiamy najważniejsze zasady głosowania w drugiej turze wyborów 2018.

Druga tura wyborów samorządowych 2018: ZASADY GŁOSOWANIA. Jak głosować?
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS

Druga tura wyborów samorządowych 2018: zasady głosowania. Jak głosować? Kogo wybieramy? Kiedy odbędą się wybory? Odpowiadamy na często zadawane pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje.

» Wybory samorządowe 2018: druga tura - kiedy się odbędzie? [DATA] «

Druga tura wyborów samorządowych 2018: ZASADY. Na kogo głosujemy i kiedy?

Druga tura wyborów samorządowych 2018 zaplanowana jest na dokładnie dwa tygodnie po pierwszej, czyli w niedzielę, 4 listopada. Druga tura wyborów 2018 odbędzie się tam, gdzie wybory nie zostały rozstrzygnięte w pierwszej. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? W wyborach na wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta wyborcy głosują większością bezwzględną. Oznacza to, że jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów, organizowana jest druga tura wyborów samorządowych 2018. 

4 listopada br. głosujemy zatem tylko na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miasta. W niedzielę nie oddamy ponownie głosu na radnych powiatu czy sejmików województw. Szczegółowe informacje na temat tego, gdzie odbędzie się druga tura wyborów samorządowych 2018, można znaleźć w linku poniżej.

» II tura wyborów. 5 miast wojewódzkich wybierze prezydenta «

Przypominamy, że lokale wyborcze czynne będą w godzinach 7:00 - 21:00.

Zasady drugiej tury wyborów samorządowych 2018 - jak głosować?

Zasady głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych 2018 są proste. Wyborca, aby oddać ważny głos, stawia na specjalnej karcie do głosowania znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. 

Uprawnionym do głosowania jest każdy obywatel Polski, a także Unii Europejskiej (nawet jeśli nie przyznano mu polskiego obywatelstwa, ale zamieszkuje na obszarze, wobec którego odbywają się wybory). Głosujący musi mieć stałe miejsce zamieszkania i musi być osobą pełnoletnią.

RadioZET.pl/JW