Obserwuj w Google News

Wybory samorządowe 2018: druga tura - kiedy się odbędzie? [DATA]

Redakcja
2 min. czytania
02.11.2018 10:44

Druga tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się tam, gdzie wybory nie zostaną rozstrzygnięte w pierwszej. Na kiedy dokładnie jest zaplanowana i w jakim przypadku ponownie oddamy głos? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Wybory samorządowe 2018: druga tura - kiedy się odbędzie? [DATA]
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EASTNEWS

Druga tura wyborów samorządowych 2018 - kiedy się odbędzie? W jakim przypadku jest możliwa? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje.

» Druga tura wyborów samorządowych 2018: ZASADY GŁOSOWANIA. Jak głosować? «

Wybory samorządowe 2018: druga tura - KIEDY się odbędzie? [DATA]

Druga tura wyborów samorządowych 2018, zgodnie z przepisami, odbędzie się dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu, czyli w niedzielę, 4 listopada.

Przypominamy, że premier Mateusz Morawiecki zadecydował, że  wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października 2018 roku. Z trzech powodów była to najbardziej prawdopodobna data. Po pierwsze jest to niehandlowa niedziela, co może być czynnikiem, który spowoduje wzrost frekwencji głosujących. Po drugie, w przypadku wyboru terminu 28 października, druga tura musiałaby się odbyć 11 listopada, czyli w święto odzyskania niepodległości, co mogłoby znacznie utrudnić utrzymanie ciszy wyborczej. Po trzecie, 4 listopada kończy się długi weekend (święto Wszystkich Świętych), co wiąże się z ryzykiem małej frekwencji. 

Druga tura wyborów samorządowych 2018 - kiedy jest możliwa?

Druga tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się tam, gdzie wybory nie zostaną rozstrzygnięte w pierwszej. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? W wyborach na wójta, burmistrza oraz prezydenta miasta wyborcy głosują większością bezwzględną. Oznacza to, że jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie wyniku przekraczającego 50% głosów, organizowana jest druga tura wyborów samorządowych 2018.

Przypominamy, że uprawnionym do głosowania jest każdy obywatel Polski, a także Unii Europejskiej (nawet jeśli nie przyznano mu polskiego obywatelstwa, ale zamieszkuje na obszarze, wobec którego odbywają się wybory). Głosujący musi mieć stałe miejsce zamieszkania i musi być osobą pełnoletnią.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW