Obserwuj w Google News

Dlaczego Święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia? [ZNACZENIE]

3 min. czytania
04.12.2020 16:53

Choć daty Wigilii i Bożego Narodzenia są stałe i zawsze obchodzimy je w tym samym czasie w roku, wśród niektórych osób pojawiają się pytania, dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia. Sprawdzamy szczegóły związane z tym tematem, jakie inne święta wypadają w tym czasie i czy w innych krajach również obchodzi się Boże Narodzenie w tym samym terminie.

Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia? [ZNACZENIE]
fot. Shutterstock

Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia? Jakie jest znaczenie świąt Bożego Narodzenia? Sprawdzamy, dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy właśnie 25 grudnia i czy w innych krajach również obchodzi się je w tym samym terminie.

Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia?

Święta Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem. W Kościele katolickim jest to święto nakazane.

Tuż przed świętami czy podczas kolacji wigilijnej co roku wiele osób zastanawia się, dlaczego akurat 25 grudnia obchodzi się Boże Narodzenie i dlaczego w Polsce święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni. W Ewangeliach nie jest wspomniana data narodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który pisał o narodzinach Jezusa Chrystusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. W datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) napisał on:

Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi - to znaczy 25 grudnia.

Dzień 25 grudnia jako datę dzienną narodzin Chrystusa podał też rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański w swojej "Chronographiai" z roku 221.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Istnieją różne wyjaśnienia obrania tego dnia dla liturgicznej celebracji Bożego Narodzenia. Najbardziej popularna wśród uczonych interpretacja uznaje, że chrześcijanie, nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, obrali tę datę jako symboliczną. Był to dzień bliski dniowi przesilenia zimowego.

Inni historycy starożytnego chrześcijaństwa uważają, że wybór daty był inspirowany apokryfami Nowego Testamentu, które mówiły, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca. Stąd obliczono, że jego narodzenie powinno przypadać dziewięć miesięcy później: 25 grudnia.

Joseph Ratzinger w swojej książce "Duch liturgii" zwrócił uwagę m.in. na fakt, iż w tradycji judaistycznej data 25 marca uznawana była za dzień stworzenia świata, w związku z czym chrześcijanie obchodzili ten dzień także jako wspomnienie poczęcia Jezusa (święto Zwiastowania) oraz jego męczeńskiej śmierci.

Znaczenie świąt Bożego Narodzenia i historia powstania

Jak podkreślił w rozmowie z Onet.pl dominikanin o. Maciej Zięba, istotą Wigilii Bożego Narodzenia i świąt jest przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny.

– W tradycji chrześcijańskiej jest to celebracja święta rodzinnego, a szczególnie uwidocznione są takie wartości jak: otwarcie, wzajemna miłość, pokój i pojednanie, gdy w rodzinie były jakieś napięcia. I to jest szczególna wartość Wigilii Bożego Narodzenia.

W nocy z 24 na 25 grudnia, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

Przesądy wigilijne - jakie są najpopularniejsze przesądy wigilijne w Polsce?

W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, to znaczy - obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.

RadioZET.pl/ wiadomosci.onet.pl