Obserwuj w Google News

Czy Wielkanoc 2020 będzie przełożona przez koronawirusa i odbędzie się w innym terminie?

Jolanta Waligóra
3 min. czytania
25.03.2020 11:27

Czy Wielkanoc w 2020 roku zostanie przełożona? Temat ten, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa na świecie, jest coraz częściej poruszany przez wszystkich wiernych. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie. Szczegółowe informacje dotyczące tego, czy święta wielkanocne 2020 będą przesunięte na inny termin, można znaleźć poniżej.

Czy Wielkanoc 2020 będzie przełożona przez koronawirusa i odbędzie się w innym terminie?
fot. SHUTTERSTOCK

Wielkanoc 2020 - czy zostanie przełożona przez koronawirusa? Czy święta wielkanocne odbędą się w innym terminie? Czy w ogóle mogę one zostać przesunięte? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy Wielkanoc 2020 będzie przełożona.

Czy Wielkanoc 2020 zostanie przełożona na inny termin? [KORONAWIRUS]

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, czy Wielkanoc 2002 będzie przełożona na inny termin i czy w ogóle święta wielkanocne mogą zostać przesunięte. Wszystko za sprawą trwającej pandemii koronawirusa zarówno w Polsce, jak i na świecie, a wraz z nią odwołaniu większości wydarzeń i imprez masowych.

Na temat ewentualnego przełożenia Wielkanocy w 2020 roku na inny termin specjalne oświadczenie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wiadomo już, że święta wielkanocne 2020 z pewnością nie zostaną przesunięte.

Przypomnijmy, że Wielkanoc w 2020 roku wypada dokładnie 12 kwietnia. Naturalnie będzie to niedziela. Wielkanoc tradycyjnie poprzedzą inne święta, tj. Wielki Czwartek, który przypada 9 kwietnia, Wielki Piątek (10 kwietnia) oraz Wielka Sobota (11 kwietnia). Z kolei dzień po Wielkiej Niedzieli, czyli 13 kwietnia, wypada Poniedziałek Wielkanocny, czyli tzw. Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus.  

Wielkanoc 2020 - kiedy są święta wielkanocne i kiedy jest wolne? [DATA] 

Wielkanoc 2020 - czy święta wielkanocne będą przełożone przez koronawirusa?

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana rano w Wielki Czwartek, na termin późniejszy. Z kolei podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej - jak zaleca Watykan - należy unikać obrzędu mycia nóg.

W Wielki Czwartek, w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne, księża w parafii mogą koncelebrować Mszę św. Wieczerzy Pańskiej; wyjątkowo udziela się wszystkim księżom możliwości odprawienia Mszy św. w tym dniu, w odpowiednim miejscu, bez ludzi. Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum. Kapłani, którzy nie mają możliwości odprawienia Mszy św., powinni zamiast niej odmówić nieszpory.

W Wielki Piątek, w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne, Biskup / proboszcz celebruje Mękę Pańską. W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubieni.

Niedziela Wielkanocna. Wigilia Paschalna: powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych, w miarę rzeczywistych możliwości ustalonych przez osoby odpowiedzialne. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet). Potem następuje „Liturgia Słowa”. W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne - czytamy w dekrecie.

Ponadto watykańska kongregacja zdecydowała, że można przenieść na późniejszy termin procesje i wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Jako możliwą datę wskazano 14 i 15 września 2020 roku. 

Co więcej, jak czytamy we wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych, nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. 

RadioZET.pl/PAP/RadioMaryja.pl/JW