Obserwuj w Google News

Co to jest TSUE i ETS? Czym się zajmują? [SĄD NAJWYŻSZY, POLSKA, KOMISJA EUROPEJSKA]

Redakcja
2 min. czytania
12.02.2019 12:07

Co to jest TSUE i ETS? Takie pytanie zadawało sobie wiele osób, po tym jak Komisja Europejska złożyła skargę na Polskę po wprowadzeniu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wyjaśniamy co to jest TSUE i ETS oraz to czym zajmują się te instytucje.

Co to jest TSUE i ETS? Czym się zajmują? [SĄD NAJWYŻSZY, POLSKA, KOMISJA EUROPEJSKA]
fot. JOLANTA ZUCHNIEWICZ/FOTONOVA/East News

Co to jest TSUE? Co to jest ETS? Czym się zajmują? O co chodzi w rozprawie z TSUE ws.  Sądu NajwyższegoRozwiewamy wątpliwości dotyczące TSUE i ETS. 

Co to jest TSUE?

TSUE to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał sprawuje funkcję instytucji sądowniczej UE. Siedziba TSUE znajduje się w Luksemburgu. Trybunał ma pewne cechy sądu międzynarodowego, jednak najważniejszą jego funkcją jest wydawanie wyroków i orzeczeń, którym muszą być posłuszne kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Co to jest TSUE? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej składa się z dwóch organów – Trybunału Sprawiedliwości i Sądu. TSUE często niepoprawnie nazywany jest ETS, czyli Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

>>  Duda o wykonaniu orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości. KE „usatysfakcjonowana”

Co to jest ETS?

ETS to jeden z trzech sądów wchodzących w skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czyli TSUE. ETS powstał wraz z wejściem w życia Traktatu z Lizbony, w 2009 roku. 

TK ogłosi w czwartek wyrok w sprawie nowelizacji ustawy o IPN

TSUE a Sąd Najwyższy w Polsce

Spór między TSUE a polskim rządem rozpoczął się po tym, jak  weszła życie ustawa o Sądzie Najwyższym. Według Komisji Europejskiej, która złożyła zawiadomienie do Trybunału Sprawiedliwości UE, polska ustawa o SN naruszyła zasadę nieusuwalności sędziów. 12 lutego 2019 roku przed TSUE odbyła się kolejna rozprawa dotycząca rozporządzenia przyjętego przez Sejm RP.

RadioZET.pl/PZ