Obserwuj w Google News

Całkowite zaćmienie Księżyca juz 27 lipca! Jak je sfotografować?

Redakcja
2 min. czytania
18.07.2018 18:23

To będzie wyjątkowe zjawisko! Najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku nastąpi już 27 lipca. Warto złapać je w kadrze - następne dopiero w 2123 roku.

Całkowite zaćmienie Księżyca juz 27 lipca! Jak je sfotografować?
fot. NASA mat. prasowe

Całkowite zaćmienie Księżyca już 27 lipca

To będzie najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund - następne tak długie zjawisko przewiduje się dopiero na 2123 rok, a więc wiadomo, co to oznacza. Tym bardziej warto przygotować się nie tylko do jego obserwacji, ale też zarejestrowania kilku świetnych kadrów. Zaćmienie ma być dobrze widoczne w Polsce w piątek 27 lipca od godz. 21:30. Etap całkowitego zaćmienia potrwa do około 23:13 — potem będzie można jeszcze zaobserwować jego częściową fazę. Co warto mieć pod ręką?

Najdluzsze-zacmienie-Ksiezyca-w-XXI-wieku-juz-w-lipcu.-To-moze-byc-ostatnie-jakie-zobaczysz_article
fot.
Zaćmienie Księżyca - kiedy i jak oglądać najdłuższe od 100 lat zaćmienie? Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w lipcu. To może być ostatnie, jakie zobaczysz Jak powstaje największy teleskop na świecie? Poznajcie Gigantyczny Teleskop Magellana! [WIDEO]

Jak zarejestrować zaćmienie Księżyca?

Do zwykłej obserwacji nie będziemy potrzebować wiele. Wystarczy sprawna para oczu i pogodne niebo - nie jest wymagany żaden sprzęt optyczny. Chętni mogą też wypróbować lornetkę lub teleskop Jeśli jednak liczymy na uchwycenie zjawiska w kadrze, przygotowania będą nieco bardziej zaawansowane. Co radzi AstroBloger? Po pierwsze, zaopatrzyć się odpowiedni aparat. Możliwości jest sporo!

  • Cyfrowa hybryda: oferujące ogniskowe powyżej 1200 mm urządzenia wielkością przypominają już nierzadko "lustrzanki". Dają wyjątkowo dobre efekty w fotografii księżycowej. Zaletą takiego rozwiązania jest chociażby automatyczne ustawianie ostrości na nieskończoność czy systemy stabilizacji obrazu.
  • Lustrzanka wyposażona w teleobiektyw: to rozwiązanie nie należy niestety do najtańszych. obiektywy zmiennoogniskowe o ogniskowych maksymalnych co najmniej 300 mm wyposażone w opcję autofocusa to zazwyczaj koszt rzędu kilku tysięcy złotych. O takiej inwestycji powinniśmy więc myśleć tylko w wypadku długoterminowych planów związanych z astro-fotografią. Efekty na pewno będą imponujące!
  • Fotografowanie lustrzanką w ognisku głównym teleskopu: to bardzo popularna metoda wśród sympatyków astronomii. W korpus lustrzanki za pomocą odpowiedniego adaptera wkręcamy tubę optyczną teleskopu i gotowe! Jest tylko jeden szkopuł - jedyną ogniskową, z której będziemy mogli wówczas skorzystać będzie ogniskowa obiektywu naszego teleskopu. Pomimo to ta metoda stanowi dobrą, a na pewno tańszą alternatywę dla kupna teleobiektywu.

Pamiętajcie, najlepsze warunki do obserwacji zjawiska znajdziecie poza większymi miastami. Polscy eksperci dla najlepszych widoków zaćmienia polecają wybór lokalizacji w południowo-wschodnich regionach kraju. Życzymy samych pięknych kadrów!

RadioZET.pl/źródło:AstroBloger/AG