Obserwuj w Google News

Apostazja - co to jest i jak wystąpić z Kościoła katolickiego? [PROCEDURA, INSTRUKCJA]

2 min. czytania
20.11.2020 10:56

Procedura apostazji to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej osób. Jedni zastanawiają się, co to właściwie jest, inni z kolei są zdecydowani, by wystąpić z Kościoła katolickiego i szukają instrukcji, jak to zrobić. Szczegóły dotyczące tego, co to apostazja i jaka jest procedura, można znaleźć poniżej.

Apostazja - co to jest i jak wystąpić z Kościoła katolickiego? [PROCEDURA, INSTRUKCJA]
fot. SHUTTERSTOCK

Procedura apostazji - co to jest? Jak wystąpić z Kościoła katolickiego? Jak to zrobić krok po kroku? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o apostazji.

Apostazja - co to jest? 

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, co to jest apostazja. Najprościej tłumacząc, jest to nic innego jak porzucenie wiary chrześcijańskiej i wystąpienie z Kościoła katolickiego. Warto także w tym miejscu wspomnieć, że pojęcie "apostazja" może odnosić się także do innych religii, m.in. judaizmu czy islamu. W tym artykule zajmiemy się jednak katolicyzmem.

Dokonanie procedury apostazji łączy się oczywiście z pewnymi konsekwencjami. Na apostatę, czyli osobę, która zdecydowała się na wystąpienie z Kościoła, zostaje nałożona ekskomunika. Taka osoba nie może przyjmować sakramentów świętych czy należeć do stowarzyszeń i organizacji katolickich. Należy także wiedzieć, że apostata nie dostanie zgody na bycie chrzestnym/chrzestną, świadkiem bierzmowania, świadkiem zawarcia małżeństwa. Ponadto apostata nie może zawrzeć sakramentalnego związku małżeńskiego w kanonicznej formie. Taka osoba, o czym nie wszyscy wiedzą, pozbawiona jest także katolickiego pogrzebu.

Warto także wspomnieć, że w przypadku zagrożenia życia apostata może otrzymać rozgrzeszenie, ponieważ w takiej sytuacji zakaz przyjmowania sakramentów ulega zawieszeniu.

Apostazja odnotowywana jest w księgach parafialnych, ale informacja o chrzcie, który jest nieodwracalny, nie jest z nich usuwana.

Procedura apostazji - jak wystąpić z Kościoła katolickiego? [INSTRUKCJA]

Procedura apostazji nie jest skomplikowana. Odejść z Kościoła katolickiego może każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada zdolność do czynności prawnych. W celu dokonania aktu apostazji należy zgłosić się do swojej parafii i przynieść specjalne oświadczenie, w którym zawarte będzie m.in. imię i nazwisko apostaty oraz informacje dotyczące miejsca i daty chrztu. Ponadto należy dodać świadectwo chrztu (jeśli składamy oświadczenie w innej parafii niż w tej, w której byliśmy ochrzczeni) i napisać przyczynę odejścia z Kościoła. Nieuznane będzie oświadczenie woli przesłane drogą elektroniczną, pocztową lub złożoną przed urzędnikiem cywilnym.

Warto także wspomnieć, że po dokonaniu aktu apostazji, możliwy jest późniejszy powrót do Kościoła. Przywrócenie stanu poprzedniego leży w gestii ordynariusza diecezji, który określa ewentualne kary i formy pokutne. W wyjątkowych sytuacjach prawo to przysługuje każdemu biskupowi w akcie spowiedzi.

Artykuł aktualizowany.

RadioZET.pl/pl.aleteia.org