Obserwuj w Google News

Aplikacja Kwarantanna domowa - jak działa, jak ją pobrać i kto musi z niej korzystać?

Jolanta Waligóra
3 min. czytania
03.11.2020 09:59

Aplikacja Kwarantanna domowa to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej osób, a niewątpliwie wszyscy, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę domową. Szczegóły dotyczące tego, co to jest aplikacja Kwarantanna domowa, jak działa i jak ją pobrać krok po kroku, można znaleźć poniżej.

Aplikacja Kwarantanna domowa - jak działa, jak ją pobrać i kto musi z niej korzystać?
fot. PIXABAY

Aplikacja Kwarantanna domowa - co to? Jak działa i na czym polega? Jak ją pobrać? Kto musi z niej korzystać i dla kogo jest przeznaczona? Od kiedy jest obowiązkowa? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o aplikacji Kwarantanna domowa.

Aplikacja Kwarantanna domowa - co to i jak działa?

Choć usługa ta funkcjonuje już od jakiegoś czasu to jednak nadal nie wszyscy wiedzą, jak działa aplikacja Kwarantanna domowa i przede wszystkim - dla kogo jest przeznaczona. Otóż na początku warto wspomnieć, że aplikacja Kwarantanna domowa - jak sama jej nazwa wskazuje - dedykowana jest wszystkim osobom, które odbywają obowiązkową kwarantannę domową. Każda taka osoba od 1 kwietnia 2020 ma obowiązek korzystać ze wspomnianej powyżej aplikacji.

Co robić w domu w czasie kwarantanny? Najlepsze sposoby na nudę w domu 2020

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Głównym celem aplikacji Kwarantanna domowa jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Narzędzie to służy także do kontroli i w łatwy sposób weryfikuje, czy nie są łamane zasady kwarantanny, jak chociażby wychodzenie z domu. 

Każda osoba, która aktywuje aplikację Kwarantanna domowa, dostaje zadanie zrobienia sobie zdjęcia, tzw. selfie. Jest to bardzo istotny element, ponieważ to właśnie do tego pierwszego zdjęcia system będzie porównywał każde kolejne zrobione podczas kwarantanny. Później należy oczekiwać na kolejne zadania, które zawsze są takie same - zrobienie i przesłanie zdjęcia. Wiadomości z poleceniami mogą przychodzić o różnych porach. Na wykonanie zadania przeznaczone jest 20 minut.

Użytkownik Kwarantanny Domowej otrzymuje kilka razy dziennie (o losowych porach) zadania, które musi wykonać w określonym czasie. Najpierw pojawia się wiadomość SMS, informująca, że w przeciągu 2 minut znajdzie się w aplikacji nowy task. Na jego wykonanie użytkownik ma 20 minut. Osoba poddana kwarantannie musi najpierw udostępnić swoją lokalizację, udowadniając, że przebywa nie dalej niż 100 metrów od wskazanego miejsca izolacji, a następnie zrobić selfie z neutralnym wyrazem twarzy, w domowych warunkach. Na końcu poprawnie wykonane zadanie zostaje zgłoszone do systemu. W przypadku niewykonania zadania - zostają powiadomione odpowiednie służby, co może skutkować na przykład interwencją policji - opowiada nam Malwina Kowalczyk, która obecnie odbywa obowiązkową kwarantannę domową po powrocie z wycieczki na Kubę.

KWARANTANNA DOMOWA: co to znaczy? Na czym polega? [ZASADY, ZAKUPY, KTO DOSTARCZA JEDZENIE]

Jak pobrać aplikację Kwarantanna domowa?

Wiele osób zastanawia się także, jak pobrać aplikację Kwarantanna domowa. Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Następnie dane te trafiają do specjalnego systemu.

Kwarantanna - jaka jest kara za jej nieprzestrzeganie i ile wynosi mandat? [KORONAWIRUS]

Po dotarciu danych do systemu aplikacji Kwarantanna domowa osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. Pobranie aplikacji jest bardzo proste - osoby, które korzystają z telefonu z systemem Android znajdą ją w sklepie Google Play, a osoby z systemem iOS w App Store.

RadioZET.pl/gov.pl/JW