Zamknij

Kwarantanna - jaka jest kara za jej nieprzestrzeganie i ile wynosi mandat? [KORONAWIRUS]

Jolanta Waligóra
23.03.2020 09:07

Kara za złamanie kwarantanny to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej osób. Nie wszyscy w końcu zdają sobie sprawę z tego, co grozi za jej nieprzestrzeganie i z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Szczegółowe informacje na temat tego, jaka jest kara za złamanie kwarantanny i ile wynosi mandat, można znaleźć poniżej.

Kwarantanna - jaka jest kara za jej nieprzestrzeganie i ile wynosi mandat? [KORONAWIRUS]
fot. PIXABAY

Kwarantanna domowa - jaka jest kara za jej nieprzestrzeganie? Ile wynosi mandat karny za jej złamanie? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o karze za złamanie kwarantanny w związku z panującą pandemią koronawirusa.

Kwarantanna - jaka jest kara za jej złamanie i ile wynosi mandat? [KORONAWIRUS]

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat kar za złamanie kwarantanny i tego, ile wynosi mandat za jej nieprzestrzeganie. Otóż za złamanie zaleconej kwarantanny można dostać karę grzywny. Początkowo kwota ta wynosiła nie więcej niż 5 000 zł. 

W piątek jednak 20 marca 2020 roku podczas specjalnej konferencji premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że wprowadzone zostaną jeszcze  surowsze kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Mandat za jej złamanie z 5 000 zł zostanie podniesiony do nawet 30 0000 zł. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary, jest zawsze indywidualna

Koronawirus - SZKOŁA: do kiedy szkoły będą zamknięte i nie będę odbywać się lekcje? [DATA]

To bardzo ważne, bo ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie i życie, więc musimy to traktować bardzo poważnie. Myślenie, że "mnie to nie dotyczy" jest nam obce. Nie jest właściwe, a może być niebezpieczne - mówił Mateusz Morawiecki (źródło Money.pl).

Kwarantanna - co to jest, co można robić w trakcie jej trwania, a czego nie wolno? 

Kwarantanna domowa nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa ona zazwyczaj 14 dni, ale o tym decyduje lekarz. 

Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie narażać innych na ryzyko. Apeluję rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanna, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny. Nie wolno nam wychodzić po bułki do sklepu, nie możemy wychodzić z psem, nie możemy wyjść do kina, a takie przypadki były w innych krajach - powiedział minister Łukasz Szumowski w wywiadzie dla gazeta.pl. 

Podczas kwarantanny domowej należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie oraz zachować zasady higieny. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.

Koronawirus: INFOLINIA. Gdzie dzwonić? Jaki jest NUMER TELEFONU? Kiedy dzwonić? [GODZINY, KONTAKT]

Co ciekawe, policja w ramach patroli odwiedza te osoby, które są objęte kwarantanną, sprawdzając, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Doświadczenie Włoch pokazuje, że nieprzestrzeganie zasad kwarantanny jest jedną z głównych przyczyn bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny są karane, włącznie z nakładaniem wysokich kar finansowych. 

RadioZET.pl/gov.pl/JW