0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

TVP liderem w Europie. Polacy pokonali nawet Niemców

3 min. czytania
08.04.2024 08:55

TVP przoduje na rynku europejskim pod względem liczby posiadanych kanałów. Nowe władze telewizji publicznej nie zamierzają zmieniać tego stanu rzeczy.

TVP Info/materiały prasowe
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Żadna publiczna telewizja na terenie Unii Europejskiej nie ma tylu kanałów co TVP. Chociaż stacja jest finansowana częściowo z budżetu państwa, a ostatnio było słychać o problemach finansowych, nie zamierza uszczuplać swojej oferty.

TVP ma najwięcej kanałów w Unii Europejskiej

Telewizja Polska w ciągu ostatnich 8 lat części Polaków zaczęła kojarzyć się negatywnie. Wszystko dlatego, że publiczny nadawca był wykorzystywany jako medium propagandy Prawa i Sprawiedliwości, a nie obiektywny głos, informujący wszystkich obywateli o sytuacji w Polsce i na świecie. Tuż przed wyborami parlamentarnymi pojawiały się nawet głosy mówiące o likwidacji TVP, jako podmiotu nieadekwatnego do otaczającej nas rzeczywistości.

Quiz: Pamiętasz te programy? Zgadnij, czy leciały na TVP, TVN czy Polsacie

1/15 „Europa da się lubić” to program, który leciał na:
slot: rectangle
slot: billboard

Wybory wygrała jednak Koalicja 15 Października i dość szybko przejęto media publiczne, pozbywając się zwolenników PiS. Jak podają Wirtualne Media, Telewizja Polska jest liderem na tle innych państw Unii Europejskiej pod względem liczby kanałów. Ma ich w swojej ofercie aż 22, nie wliczając w to lokalnych wersji TVP 3.

W obliczu przemian politycznych TVP straciła dotychczasowe środki. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą budżetu mediów publicznych, tym samym pozbawiając Telewizję Polską zastrzyku gotówki. Oznacza to, że obecnie stacja korzysta z rezerw budżetowych i reklam. Skoro pieniędzy jest mniej, a oferta jest ogromna, automatycznie nasuwa się pomysł usunięcia mniej opłacalnych kanałów.

Centrum Informacji TVP, skomentowało ten pomysł w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. - TVP w najbliższym czasie nie planuje likwidacji ani zmiany żadnego z emitowanych obecnie kanałów tematycznych. Wszystkie programy są nadawane na podstawie Karty Powinności Telewizji Polskiej S.A. na lata 2020-2024 - przekazano. Obecnie nad funkcjonowaniem TVP czuwa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która nie uznaje obecnych władz stacji. Na zmiany można liczyć dopiero w roku 2025, kiedy w życie wejdzie nowa Karta Powinności TVP. W tym samym okresie ma też zostać wprowadzona nowa ustawa dotycząca mediów Publicznych.

Redakcja poleca

Jak zreformować TVP?

Na tym jednak nie koniec problemów. Jak podają Wirtualne Media, TVP Info straciło niemal trzy czwarte widzów. Wzrost zaliczyły prawicowe stacje - TV Republika i wPolsce.pl. Dotychczas kanał informacyjny Telewizji Polskiej był na drugim miejscu oglądalności, zaraz po TVN24. W tym momencie jest na 4. pozycji.

Robert Kwiatkowski - były prezes TVP, krytycznie ocenił obecny kształt stacji. Wymienił które kanały, nadają się do likwidacji. - Te rozbuchane tuziny kanałów telewizyjnych są kompletnie niepotrzebne. Pytanie o rolę oddziałów TVP i rozgłośni regionalnych. Ludzie się do nich przyzwyczaili, a to są bardzo kosztowne pozycje wśród mediów publicznych, które nie mają jak utrzymać się reklamami, bo te rynki regionalne są po prostu płytkie. Powinno zostać tyle kanałów, żeby realizować misję nadawcy publicznego - powiedział w komentarzu dla Wirtualnych Mediów.

Redakcja poleca

- Rozumiem, że to powinna być informacja, kultura i edukacja, kanał dla dzieci. Zniechęcałbym do jakiegoś poszerzenia tego o dokument czy sport. Główne dyscypliny są najbardziej skomercjalizowane. Nie wątpię, że jeśli ktoś będzie chciał oglądać Ligę Mistrzów, jak ja czy tenis na światowym poziomie, to zawsze się znajdzie nadawca komercyjny, który to zaoferuje. Uważam, że TVP Sport nie jest potrzebny. Do TVP ABC 2, TVP Kultura 2 czy TVP Historia 2 nawet się nie odnoszę. To przerost formy nad treścią. Telewizja ma bogate archiwa, ale mamy sieć. Nie lepiej zrobić jeden kanał kulturalno-historyczny, a resztę treści udostępnić w TVP VOD? - pyta Kwiatkowski.

Taki kształt TVP nadał jeden z poprzednich prezesów, Jacek Kurski, który poszedł w zupełnie innym kierunku, niż sugerują trendy europejskie, stawiające na kanały uniwersalne. Treści tematyczne w UE, pojawiają się w ogólnej ofercie lub trafiają do internetu. Z jego wypowiedzi z poprzednich lat wynika, że miał w planach poszerzenie oferty TVP o jeszcze więcej kanałów, na przykład kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka. Jego następca Mateusz Matyszkowicz zrezygnował jednak z tego pomysłu.

Nad TVP górują tylko Chiny, mające 50 kanałów i BBC oferująca ponad 30 kanałów, z czego większość ma charakter komercyjny. Średnio kraje europejskie oferują około 5 kanałów publicznych. Najwięcej, bo aż 16, mają Włochy. Najmniej, tylko 2, oferuje Łotwa. W Luksemburgu w ogóle nie działa telewizja publiczna.

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 procent na Fundację Radia ZET

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap