0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Nie płacisz abonamentu RTV? Lepiej uważaj. Miliony złotych kar

2 min. czytania
17.05.2024 13:18

Urzędy Skarbowe ściagają osoby, które nie zapłaciły abonamentu RTV. W pierwszym kwartale 2024 roku wlepiono milionowe kary, które są obecnie egzekwowane.

Telewizor - materiały poglądowe
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Kary za niepłacenie abonamentu RTV. Urząd ściga dłużników

W samym pierwszym kwartale 2024 roku upomniano się o prawie 6 milionów złotych od osób, które nie płaciły abonamentu RTV. Urzędy Skarbowe w całej Polsce zdecydowały się wszcząć wiele postępowań egzekucyjnych wobec dłużników.

Quiz: Quiz. Tak telewizja w Polsce zmieniła się w ciągu ostatniego roku. Ogarniasz?

1/11 Michał Wiśniewski, Katarzyna Skrzynecka, Piotr Gąsowski - z jakim programem były związane te nazwiska?

Jak podaje portal Wirtualne Media, kwota 5,951 miliona złotych jest mniejsza niż w zeszłym roku, ale tym razem postanowiono upomnieć się o zapłacenie wystawionych kar. Wystawiono 5233 tytułów wykonawczych w związku z karami za niezapłacony abonament. W ubiegłym roku w tym samym okresie egzekucji było mniej, bo 5126, ale łączna kwota, którą mieli zapłacić dłużnicy, była większa - 6,305 milionów złotych. Łącznie osóby niepłacące abonamentu RTV w 2023 roku miały do zapłacenia 22,164 miliony złotych kar.

Resort finansów skomentował sytuację w rozmowie z Wirtualnymi Mediami. - Za skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego odpowiada wierzyciel - Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A., który kieruje tytuł wykonawczy do organu egzekucyjnego. Organ (naczelnik urzędu skarbowego) wszczyna egzekucję administracyjną na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego. Organ egzekucyjny jest zobowiązany jedynie do zbadania czy obowiązek objęty tytułem wykonawczym podlega egzekucji administracyjnej oraz czy spełnia wymogi formalne. Nie jest natomiast uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym - przekazano. Od kary można się odwołać. Jeśli to nie przyniesie skutków Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć karę lub rozłożyć ją na raty.

Redakcja poleca

Abonament RTV - kto musi go płacić?

W całej Polsce jest tylko kilkudziesięciu kontrolerów urządzeń objętych abonamentem RTV. Są to pracownicy Poczty Polskiej, którzy odwiedzają obywateli kraju, sprawdzając, czy posiadane przez nich telewizory i radioodbiorniki zostały zarejestrowane. Badają też, czy posiadacze zarejestrowanych urządzeń opłacają abonament. Jak czytamy na stronie Poczty Polskiej, "opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł)". Kara za niezarejestrowanie urządzenia i niepłacenie abonamentu wynosi 30-krotność miesięcznej stawki.

Zobacz także

Kontrole prowadzone przez Pocztę Polską są jednak mało efektywne. Według prawa nie mamy obowiązku wpuszczać kontrolerów do domu i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. Ponadto kontrola musi wykazać, że posiadane urządzenie rzeczywiście jest sprawne i służy do odbioru sygnału telewizyjnego lub radiowego. Dodatkowo telewizory Smart TV bez podłączenia do dekodera lub anteny oraz urządzenia mobilne z aplikacjami radiowymi nie są brane pod uwagę jako sprzęty podlegające rejestracji abonamentowej. Pod koniec roku 2023 abonament płaciło niecałe 5 milionów abonentów, z czego ponad 200 tysięcy to abonenci instytucjonalni. Zdecydowaną większość stanowiły osoby posiadające telewizory.

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media/Poczta Polska

Nie przegap