0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Unia Europejska wydała zakaz nadawania tych mediów. Powód jest bardzo prosty

2 min. czytania
15.05.2024 18:19

Unia Europejska zadecydowała, że cztery kolejne media rosyjskie nie będą nadawanie na terenie wspólnoty. To pokłosie nowych sankcji nałożonych na Rosję.

Flaga Unii Europejskiej w telewizji - materiał poglądowy
fot. He/Shutterstock, Gorodenkoff/Shutterstock

Unia Europejska zakazuje nadawania 4 mediów. Sankcje na Rosję

Przedstawiciele Unii Europejskiej zadecydowali, że cztery rosyjskie media trafiają na listę zakazu nadawania. Oznacza to, że nie będzie do nich dostępu na terenie wspólnoty. To wynik nowych sankcji nałożonych na Rosję, która wciąż prowadzi działania wojenne na terenie Ukrainy.

Informację podało Polskie Radio. Na platformie X podano, dlaczego zdecydowano się na podjęcie tej decyzji.

"Unia Europejska wywiera coraz większą presję na zwalczanie rosyjskiej dezinformacji" - czytamy w tweecie. W życie wchodzi najnowszy czternasty już pakiet sankcji wobec Rosji. Przedstawiciele EU zdecydowali się w pierwszej kolejności osłabić rosyjską propagandę, publikowaną za pośrednictwem mediów. Decyzja ta jest związana ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Moskwa wykorzystuje swoje media, by siać dezinformację i działać na niekorzyść Zachodu.

Redakcja poleca

Portal, dwie gazety i rosyjska agencja informacyjna znikają UE

Na które media nałożono kary? Przede wszystkim chodzi o portal internetowy Voice of Europe, który jak ustaliły czeskie służby, miał przekupować europosłów, by siali prorosyjską propagandę. Na listę mediów objętych sankcjami trafiły również państwowa agencja informacyjna Ria Novosti oraz dzienniki "Rossijskaja Gazieta" i "Izwiestia". To nie jedyne rosyjskie media zakazane na terenie Unii Europejskiej.

Zobacz także

To jednak nie wszystko. Czternasty pakiet sankcji na Rosję obejmie też kary gospodarcze, takie jak ograniczenie importu rosyjskiego gazu ziemnego, embargo na import helu, udaremnienie działalności statków przewożących rosyjską ropę z naruszeniem restrykcji, czy dostosowanie sankcji białoruskich do kar nałożonych na Rosję. Sankcje gospodarcze są wciąż poddawane dyskusji przedstawicieli Unii Euripejskiej.

Źródło: Radio ZET/polskieradio24.pl

Nie przegap