slot: premiumboard
slot: topscroll
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

KRRiT wytyka błędy "19:30". Program pominął ważne tematy

3 min. czytania
24.04.2024 13:48

Program TVP "19:30" był przedmiotem raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Członkowie organu zarzucili, że twórcy dziennika pominęli kilka ważnych tematów.

Marek Czyż, 1930
fot. TVP/materiały prasowe
slot: billboard
slot: billboard

Od kilku miesięcy zamiast "Wiadomości" stacja TVP emituje program informacyjny "19:30". Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma kilka zastrzeżeń co do zawartości programu. Powstał specjalny raport w tej sprawie.

"19:30" z poważnymi błędami?: raport KRRiT

Wraz z zakończeniem rządów Prawa i Sprawiedliwości, skończyła się pewna era w historii polskich mediów publicznych. W opinii wielu obywateli era, w której partia rządząca wykorzystywała opłacane przez podatników stacje radiowe i telewizyjne do siania swojej propagandy. Nowa władza zmieniła ten stan rzeczy, podejmując wiele radykalnych decyzji.

Quiz: TVP, TVN czy TV Republika? Zgadnij, na którym kanale leci ten program

1/13 Na jakim kanale można obejrzeć "Szkło kontaktowe"?
slot: rectangle
slot: billboard

Jedną z nich było zrezygnowanie z nadawanych od 1989 roku "Wiadomości" i zastąpienie ich nowym programem informacyjnym o nazwie "19:30". Wymieniono też prowadzących. Twarzami "19:30" są Marek Czyż, Joanna Dunikowska-Paź, Zbigniew Łuczyński i Monika Sawka. Jak podają Wirtualne Media, KRRiT ma pewne zastrzeżenia co do audycji.

W raporcie wydanym przez regulatora mediów w Polsce, zarzucono twórcom programu, że pominęli ważne tematy, o których mówiono w innych programach informacyjnych. Zdaniem KRRiT koronnym błędem tego typu był brak należytych wzmianek w wydaniach "19:30" z grudnia 2023 roku o przejęciu TVP przez nowe władze.

"W monitorowanych wydaniach serwisu 19.30 w grudniu 2023 roku – w przeciwieństwie do wydań »Faktów« (TVN), a w szczególności »Wydarzeń« (Polsat) i »Dzisiaj« (TV Republika) – nie relacjonowano przejęcia mediów publicznych przez Ministerstwo Kultury oraz wskazanych przez ministra osób. Nie pokazano bezprawnych działań koalicji rządzącej, które zarzuca jej opozycja" - napisano w raporcie.

TVP nie pokazała też wypowiedzi ekspertów od konstytucji, którzy w krytyczny sposób odnosili się do sposobu przejęcia TVP przez nowe władze. Negatywnie też oceniono określenie Michała Adamczyka mianem "nazwiska alternatywnego, popieranego przez polityków PiS, prezesa". 

Redakcja poleca

"19:30": krytyka ze strony KRRiT z powodu ukazania tematów politycznych

To jednak nie wszystkie zastrzeżenia KRRiT. W raporcie skrytykowano również sposób podawania informacji na temat aresztowania byłych posłów PiS - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Dwa dni później, gdy wszystkie serwisy informowały o zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim, w »19.30« nie poruszono wątku autobusu miejskiego, który (zdaniem opozycji możliwie celowo) blokował wyjazd z Belwederu kolumny prezydenckiej, choć odniosły się do niego zarówno »Wydarzenia« (w drugim materiale w serwisie), »Fakty« (ostatni materiał w serwisie pod hasłem spisek autobusowy) oraz »Dzisiaj« (materiał pod hasłem przypadkowy zbieg niefortunnych zdarzeń)" - wyjaśniono w raporcie.

TVP zdaniem KRRiT miała też pominąć podanie informacji na tematy oskarżenia 30 osób ze szczecińskiego szpitala o korupcję oraz złożenia przez prokuraturę uchylenia immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Ponownie powołano się na fakt, że konkurencja wzmiankowała o tych sprawach. 

Redakcja poleca

Wśród zarzutów ze strony KRRiT pod adresem "19:30" pojawiła się też nadmierna krytyka pod adresem Andrzeja Dudy w sprawie aresztowania byłych posłów Wąsika i Kamińskiego; brak ujęcia, na którym minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz siedzi podczas hymnu Polski w Sejmie; pominięcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie wojny w Ukrainie; pozytywne ukazywanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego; a także liczne wpadki pracowników serwisu informacyjnego. 

KRRiT ma też zastrzeżenia co do opóźnień przekazywania przez "19:30" niektórych informacji. "Biorąc pod uwagę monitorowany okres, a także zaobserwowane w tym czasie pominięcia niektórych tematów w serwisie »19.30« lub opóźnienia w ich przedstawieniu (w porównaniu z serwisami konkurencyjnych nadawców) należy zauważyć, że zazwyczaj były one związane z relatywnie pozytywnym przedstawieniem działań obecnego rządu lub jego poszczególnych przedstawicieli. Na przykład brak doniesień o decyzji Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania produkcji amunicji w Europie w wydaniu 19.30 z 17 marca bieżącego roku uzupełniono w materiale nadanym dzień później, w którym minister obrony narodowej odpierał potencjalne zarzuty w sprawie zbyt małych środków dla polskiej zbrojeniówki, a jako odpowiedzialnego za ten stan rzeczy wskazał poprzedni rząd" - napisano w raporcie.

Zobacz także

Warto jednak pamiętać, że początkowa działalność nowej TVP była ograniczona. Wszelka infrastruktura potrzebna do poprawnego funkcjonowania serwisu informacyjnego mieściła się w budynku Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na Placu Powstańców Warszawy, który był przez wiele tygodni okupowany w proteście przez byłych pracowników TVP i ich zwolenników.

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 procent na Fundację Radia ZET

Źródło: Radio ZET/Wirtualne Media

Nie przegap
slot: leaderboard_pod_art