0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Polscy statyści zarabiają grosze? Twórcy "1670" o zarobkach w hicie Netflix

2 min. czytania
24.05.2024 10:15

Ile Netflix płaci statystom za udział w serialu "1670"? Ostatnio pojawiły się głosy o śmiesznie niskich zarobkach osób statystujących w polskich produkcjach.

1670 - Bartłomiej Topa - kadr z serialu Netflix
fot. Netflix/materiały prasowe

Niskie zarobki na planie "1670"?

Pod koniec maja media społecznościowe obiegła informacja na temat zarobków na planie serialu "1670". Mowa o wynagrodzeniu statystów, biorących udział w polskiej produkcji platformy Netflix. Pojawiły się głosy, że twórcy hitu wyzyskują osoby wcielające się w mało znaczących mieszkańców Adamczychy.

Quiz: Którym chłopem z „1670” jesteś? Sprawdź, do kogo ci najbliżej

1/10 Co cenisz w życiu najbardziej?
slot: rectangle

Portal wyborcza.biz dotarł do dokumentu, według którego statyści wcielający się w chłopów pańszczyźnianych w "1670" otrzymywali 120 złotych za 12 godzin na planie zdjęciowym. Można więc przyjąć, że stawka wynosiła 10 złotych za godzinę. Przypominamy, że praca na planie zdjęciowym, nawet statysty, nie należy do najłatwiejszych. Z drugiej strony nie oznacza to, że każda z zatrudnionych osób pracowała ciągiem pół doby. Statyści musieli być po prostu dostępni dla ekipy w wyznaczonym czasie.

Twórcy hitu Netflix o zarobkach na planie "1670"

Jak podają Wirtualne Media, Katarzyna Zielińska z Akson Studio - firmy produkującej "1670", skomentowała sytuację. - Za zrealizowanie castingu na statystów do serialu przy większości produkcji filmowych i serialowych w Polsce, tak jak i tutaj, odpowiada profesjonalna agencja specjalizująca się w tym zakresie, a w każdej produkcji stawki za wykonanie dzieła różnią się w zależności od charakteru i zakresu roli każdego statysty i rozliczane są według zryczałtowanych stawek ustalonych w umowie, a nie za godzinę - powiedziała producentka.

Redakcja poleca

Statyści są więc rozliczani ryczałtowo na podstawie umowy o dzieło. Kwoty wypłacane statystom nie są też zawsze takie same. Jeśli dana osoba ma większą rolę lub wypowiada jaki tekst, zwiększa się też jej stawka. Osoby, które zgłosiły się na casting do "1670" miały znać warunki współpracy. Chętnych było więcej, niż zakładano, bo około 2 tysięcy osób.

Według informacji Wirtualnych Mediów, tego typu stawki za statystowanie nie są żadnym ewenementem w polskiej branży. Zdarzało się, że statyści otrzymywali o wiele mniejsze wynagrodzenie w równie głośnych produkcjach. Niestety, dopóki osoby zgłaszające się na casting będą się godzić na tego rodzaju stawki, nie będą one rosnąć.

Redakcja poleca

"1670" sezon 2. Kiedy premiera?

Sukces 1. sezonu serialu z Bartłomiejem Topą w roli głównej sprawił, że trwają prace nad 2. sezonem "1670". Na razie nie podano dokładnej daty premiery. Wiadomo, że ciąg dalszy historii trafi na Netflix w 2025 roku. "1670" to komedia będąca satyrą na polski mit sarmacki. Chociaż akacja została osadzona w tytułowym roku 1670, w produkcji widać wiele paraleli ze współczesną kapitalistyczną rzeczywistością.

Zobacz także

Serial "1670" wyreżyserowali Maciej Buchwald (związany z teatrem improwizowanym Klancyk) i Kordian Kądziela. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu jest Jakub Rużyłło ( "Sexify", "Kryptonim Polska", "The Office PL"). Producentami są Jan Kwieciński ( "W lesie dziś nie zaśnie nikt", "Sexify", "Dzień Matki") i Ivo Krankowski. Za produkcję odpowiada Akson Studio.

Źródło: Radio ZET/wyborcza.biz/Wirtualne Media

Nie przegap