Obserwuj w Google News

"Squid Game" ma "negatywny wpływ na dzieci"? Skarga do KRRiT na serial Netflix

3 min. czytania
21.12.2021 09:22

"Squid Game" - hit platformy Netflix na celowniku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do organu wpłynęła skarga złożona przez psychologa dziecięcego. Czy KRRiT ukaże serwis?

 Squid Game w Rotterdamie - zdjęcie z wydarzenia
fot. Rex Features/East News

Serial "Squid Game" po raz kolejny trafił pod lupę polskiej władzy. Tym razem na hit platformy Netflix wpłynęła skarga do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czy produkcja rzeczywiście ma "negatywny wpływ na dzieci"?

"Squid Game": do KRRiT wpłynęła skarga na hit Netflix

Kiedy we wrześniu 2021 roku zadebiutował południowokoreański serial "Squid Game", chyba nie spodziewano się tego, co stanie się kilka tygodni później. Produkcja okazała się międzynarodowym hitem i chociaż jej popularność dotarła do Polski z lekkim poślizgiem, również w naszym kraju o "Squid Game" można było usłyszeć dosłownie wszędzie. Nie brakowało również krytycznego spojrzenia na serial Netflix.

Redakcja poleca

Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, w Polsce również "Squid Game" został uznany za produkcję, która zagraża dzieciom. Teresa Brykczyńska - rzeczniczka prasowa KRRiT, poinformowała, że do organu wpłynęła skarga od jednego z rodzimych psychologów dziecięcych. KRRiT ma jednak w tej sprawie związane ręce.

Platforma Netflix stwarza możliwość ograniczenia dostępu nieletnim odbiorcom do konkretnych treści, dzięki czemu rodzice i opiekunowie mają kontrolę nad tym, co oglądają ich dzieci. Rodzic, zakładając dziecku profil na tej platformie, może ustawić ograniczenia korzystania z konkretnych, niepożądanych treści. Ochronie nieletnich odbiorców przed zagrażającymi treściami w znaczący sposób może sprzyjać kadra nauczycielska i pedagodzy szkolni danej placówki, uświadamiając rodzicom i opiekunom, jak korzystać z tego rodzaju źródeł internetowych i w jaki konkretny sposób zabezpieczyć dostęp ich dzieci do treści, które mogą zagrażać ich psychicznemu rozwojowi.

Poza tym polskie organy nie mają jurysdykcji nad platformą jaką jest Netflix. Według zapisów w ustawie o radiofonii i telewizji organ nie może wyciągać konsekwencji wobec dostawców, który działają w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej niż Polska.

Jeżeli dostawca jest ustanowiony w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Przewodniczący Krajowej Rady może zakazać, w drodze decyzji, dostarczania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej audiowizualnej usługi medialnej na żądanie, w której w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej dwukrotnie zostały zamieszczone treści zagrażające prawidłowemu fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, w szczególności zawierające treści pornograficzne lub w sposób nieuzasadniony eksponujące przemoc bez stosowania skutecznych zabezpieczeń technicznych, lub innych odpowiednich środków, mających na celu ochronę małoletnich przed ich odbiorem.

Kwestię ostatecznie mogą rozwiązać politycy zasiadający w Komisji Europejskiej. Trudno jednak sobie wyobrazić, by Bruksela zakazała działalności takiemu potentatowi w dziedzinie platform streamingowych, jak Netflix. Oparta na wolnościowych ideałach Unia Europejska raczej nie sięgnie po środki ograniczania internetu rodem z państw o charakterze dyktatorskim.

Redakcja poleca

Czy odpowiedzialność za ewentualny zły wpływ na młodzież rzeczywiście ponosi Netflix? "Squid Game" zdecydowanie nie jest produkcją przeznaczoną dla młodszych widzów. Obfituje w brutalne sceny, a poza tym przesłanie serialu może być zrozumiane przez dzieci na opak. Ważna jest więc kontrola treści przez rodziców i ewentualne tłumaczenie tego, co najmłodsi widzą na ekranie.

O wiele bardziej problematyczne wydają się turnieje inspirowane serialem, które stały się popularne w wielu krajach świata po premierze "Squid Game". Nierzadko biorą w nich udział również dzieci. Sama idea stworzenia tego typu "zabawy" wypacza przesłanie południowokoreańskiego serialu, który w rzeczywistości jest silną krytyką kapitalizmu i konsumpcjonizmu.

Redakcja poleca

"Squid Game" sezon 2: kiedy premiera na Netflix? 

Na razie nie pojawiły się żadne informacje ze strony platformy Netflix na temat 2. sezonu "Squid Game". Fani serialu muszą uzbroić się w cierpliwość. Nie wiadomo, kiedy Dong-hyuk Hwang napisze scenariusz, ani kiedy twórcy wejdą na plan zdjęciowy, więc tym bardziej trudno mówić o dacie premiery. Zapewne na kontynuację "Squid Game" przyjdzie nam poczekać kilkanaście miesięcy.

RadioZET.pl/Wirtualne Media

Najlepsze koreańskie filmy i seriale. Wśród nich "Parasite" i "Squid Game" [ZDJECIA]