Obserwuj w Google News

Quiz. Wiosna, ach, to ty! Dokończ przysłowia o tej porze roku

1 min. czytania
Aktualizacja 29.03.2024
29.03.2024 15:22

Wiosna to ulubiona pora roku wielu Polaków. Nic dziwnego – po długiej i ciemnej zimie wychodzi słońce, a dookoła wszystko kwitnie. W rodzimych przysłowiach i ludowych porzekadłach przewija się wiele wiosennych motywów. Dokończ te powiedzenia i przekonaj się, czy uzyskasz w naszym quizie przynajmniej 50%.

Przysłowia o wiośnie
  • 10 pytań Rozpocznij quiz
fot. Bogdan Sarwinski/East News

Dawniej nadejście wiosny obchodzono w Polsce wyjątkowo hucznie. Ta tradycja sięga jeszcze kultury Słowian i organizowanych przez nich Jarych Godów – uroczystych obchodów, dzięki którym znamy dziś zwyczaje topienia Marzanny czy śmigusa-dyngusa. Radość dotycząca zmiany pogodowej po miesiącach wypełnionych zimnem, śniegiem i lodowatym wiatrem znalazła odzwierciedlenie również w ludowych porzekadłach i przysłowiach.

Quiz: Wiosna, ach, to ty! Dokończ przysłowia o tej porze roku

1/10 Jedna jaskółka…

W naszym wiosennym quizie znajdziesz dziesięć mniej i bardziej popularnych powiedzonek dotyczących tej pory roku. Dokończ je, zaznaczając poprawną odpowiedź. Nieliczni uzyskają wynik 100%.

Quiz. Przysłowia o wiośnie. Znasz te porzekadła?

Przygotowaliśmy dziesięć pytań, które zawierają nie tylko znane, polskie przysłowia, ale i nieco mniej powszechne porzekadła ludowe z dawnych lat. Tylko ci, którzy doskonale znają wyrażenia obecne w rodzimym języku, mogą liczyć na wynik 100%. Wiesz, czego nie robi jedna jaskółka i dlaczego o jednym z wiosennych miesięcy mówi się „kwiecień plecień”?

Źródło: Radio ZET

Nie przegap