,

Precedens w rodzinie królewskiej? Karol III chce oddać wnuczce ważny tytuł

Maria Czarniecka
31.03.2023 10:54

Karol III objął po ojcu tytuł księcia Edynburga. Po przejęciu królewskich obowiązków swój tytuł odziedziczony po księciu Filipie oddał młodszemu bratu – Edwardowi. Brytyjskie media donoszą jednak, że Edynburg może wkrótce przypaść komuś innemu.

Karol III łamie tradycje? Ważny tytuł chce przepisać wnuczce
fot. Marcin Nowak/East News

Karol III nie ukrywa, że jako król chce zrewolucjonizować monarchię. Zaczęło się od cięcia kosztów, odcięcia od rodziny tych, którzy splamili jej honor, a teraz okazuje się, że ważny rodzinny tytuł ma przypaść córce Williama - księżniczce Charlotte. Konserwatywni zwolennicy monarchii nie są zadowoleni.

Zobacz też: Nikt nie chce wystąpić na koronacji Karola III. Zagra zespół z lat 90.

Kto został księciem Edynburga?

Po śmierci księcia Edynburga, męża królowej Elżbiety II Filipa, tytuł został przekazany najstarszemu synowi pary, Karolowi. Niedługo potem na Karola spadło jeszcze większe zadanie – objęcie tronu. W związku z tym, Edynburg znowu został do objęcia.

Królowa Elżbieta II wraz z księciem Filipem w 1999 roku wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że gdy ich najstarszy syn przejmie panowanie, księciem Edynburga zostanie Edward – ich najmłodszy syn. I tak też się stało. Skąd więc mowa o Charlotte?

Książę Edward zrezygnuje z tytułu?

Edward tytuł dostał w dniu 59. urodzin. Niedługo potem media obiegła wieść o tym, że księstwo Edynburga ma trafić w ręce wnuczki króla – Charlotte. Nic nie wskazuje na to, by najmłodszy brat króla miał rezygnować z przywileju, jednak dostał tytuł niedziedziczony. Oznacza to, że po jego śmierci władca ponownie będzie mógł przekazać księstwo godnej temu osobie.

Zobacz też: Harry nie jest synem króla Karola? Zdjęcie może skrywać odpowiedź

To ważny tytuł związany z historią i król czuje, że Charlotte, jako młodsza siostra przyszłego władcy, na to zasługuje – mówi źródło New Idea. - Odkąd William i Kate napisali na nowo linię praw spadkowych, aby zapewnić, że pierworodne dziecko niezależnie od płci, zostałby monarchą. Karol był dumny z tego pokazu równości. Chce zrobić zamieszanie z Charlotte, aby podkreślić, że nigdy nie zostanie wyprzedzona przez swojego młodszego brata w taki sam sposób, w jaki była jego własna siostra Anna, gdy urodzili się Andrzej i Edward – dodaje dalej informator.

Wiele wskazuje więc na to, że Karol idąc śladami rodziców zawczasu zabezpieczy wnuczkę przepisując jej honory. Rodzina królewska nie potwierdziła jeszcze oficjalnie tych rewelacji.

loader
Skandale miłosne brytyjskiej rodziny królewskiej
10 Zobacz galerię
fot. PA Archive/Press Association Images/EAST NEWS

Logo radiozet Dzieje się