Zamknij

Gwiazda wydała majątek na obraz namalowany przez małpy. Jak wygląda dzieło?

01.12.2022 15:20

Pink - znana piosenkarka, postanowiła zainwestować w sztukę. Zdecydowała się kupić niekonwencjonalne płótno stworzone przez szympansy. Ile kosztowało?

Pink, szympans
fot. Backgrid/East News/savethechimps.org

Od 27 listopada 2022 roku na Florydzie trwa Miami Art Week. W wydarzeniu postanowiła wziąć udział Pink, która kupiła obraz stworzony przez szympansy. Opiekuje się nimi organizacja Save the Chimps. Ile wydała piosenkarka? Jak wygląda dzieło?

Pink kupiła obraz namalowany przez szympansy

Większość ludzi jest przekonana, że tylko ich gatunek jest w stanie tworzyć sztukę piękną. Ostatnie dekad badań nad zwierzętami udowodniły jednak, że nie do końca tak jest. Oczywiście przedstawiciele naczelnych, psów, czy słoni nie kierują się żadną złożoną koncepcją, a ich działania nie są aż tak przemyślane i świadome jak u homo sapiens, ale z drugiej strony przecież nikt nie odmówi geniuszu prymitywistom, ale naprawdę utalentowanym dzieciom.

Z tego powodu w niektórych kolekcjach sztuki pojawiają się dzieła stworzone przez na przykład małpy. Jak podaje portal Page Six, w ramach Miami Art Week organizacja Save the Chimps wystawiła na sprzedaż kilka obrazów stworzonych przez szympansy. Jedną z nabywczyń dział była Alecia Beth Moore znana lepiej jako Pink. Organizatorzy zdradzili, że piosenkarka bardzo zainteresowała się wystawą małpich prac i zaciekawił ją fakt, że malowanie działa na szympansy terapeutycznie.

Nad wystawą czuwała kuratorka Karen Bystedt. Pink była jedną z osób, które kupiły dzieła szympansów. Wybrany przez nią obraz to akryl na czarnym płótnie ubarwione pewnymi pociągnięciami pędzla umoczonego w farbach koloru niebieskiego, białego i oczywiście różowego. Tytuł abstrakcyjnego dzieła to "Art by Patty & Kramer", pochodzący od imion autorów - szymapnsów Patty i Kramera. Oto jak prezentuje się dzieło. 

savethechimps.org/screen
fot.

savethechimps.org/screen

Jak podaje źródło, Pink zapłaciła za obraz 5 tysięcy dolarów, czyli około 22,5 tysiąca złotych. Kwota pozyskana ze sprzedaży obrazów zostanie przeznaczona na organizację Save the Chimps, która znajduje się w Fort Pierce na Florydzie. Autorzy obrazu mieszkają tam wraz z innymi 226 szympansami uratowanymi z laboratoriów, handlu zwierzętami i przemysłu rozrywkowego.

loader

RadioZET.pl/Page Six/Save the Chimps