Obserwuj w Google News

Paulina Młynarska ostro o Janie Pawle II. "Chronił i osłaniał zwyrodnialców"

3 min. czytania
08.03.2023 08:04
Zareaguj Reakcja

Paulina Młynarska opublikowała w sieci post, który wywołał gorącą dyskusję. Dziennikarka nie ma wątpliwości, że papież Jan Paweł II wiedział o pedofilii w kościele i chronił księży, którzy krzywdzili dzieci.

Paulina Młynarska / Jan Paweł II
fot. VIPHOTO/East News / ASSOCIATED PRESS/East News

Paulina Młynarska to jedna z najpopularniejszych polskich dziennikarek, która znana jest z ostrych wypowiedzi i komentowania rzeczywistości bez gryzienia się w język. Nie boi się przy tym trudnych i kontrowersyjnych tematów. Tym razem postanowiła odnieść się do szokujących informacji przedstawionych w reportażu "Franciszkańska 3". Wynika z niego, że Jan Paweł II wiedział o nadużyciach seksualnych księży i ukrywał je, jeszcze zanim został głową kościoła. Młynarska nie ma wątpliwości, że papież chronił przestępców seksualnych i musimy się z tym pogodzić oraz przestać gloryfikować Jana Pawła II.

Paulina Młynarska o pedofilii w kościele. Oskarżyła Jana Pawła II

Na profilu Pauliny Młynarskiej na Instagramie pojawił się obszerny wpis, w którym dziennikarka poruszyła temat Jana Pawła II. Przyznała, że nigdy nie była zafascynowana postacią papieża Polaka i nie zmienił on jej postrzegania instytucji kościelnej. Nie ma także wątpliwości, że tuszował on przypadki pedofilii w szeregach organizacji.

- Nigdy nie fascynowała mnie postać JP2. Nie potrafiłam zrozumieć, co jest porywającego w jego przekazie. Nie rozczulały mnie jego wygłupy. Nie przeżywałam w związku z jego osobą żadnych osobistych emocji. Do czasu kiedy zdałam sobie sprawę, że jego obsesja dotycząca seksu i prezerwatyw to także odradzanie używania ich, gdy szalał HIV, a nie było jeszcze żadnych leków. Potem uświadomiłam sobie, że w Irlandii kościół prowadzi domy pracy niewolniczej dla „upadłych kobiet” i siłą odbiera im dzieci. To mi wystarczyło, żeby szefa tej instytucji uznać za osobę, która raczej nie zasługuje na uwielbienie, jakim się cieszy. Były lata 80. O pedofilii jeszcze się nie mówiło. Kiedy zaczęły pojawiać się informacje na ten temat, a było to jeszcze za jego pontyfikatu, stało się dla mnie jasne, że on wie. JP2 nie był głupi! Nie zdziwiło mnie, że nie tylko wiedział, ale też przenosił przestępców seksualnych z parafii na parafię. Chronił i osłaniał najgorszy rodzaj zwyrodnialców. Tak się to robi w kościele katolickim, proste - oceniła surowo.

Redakcja poleca

Paulina Młynarska krytykuje Jana Pawła II i kościół katolicki

Zdaniem Młynarskiej powinniśmy przestać traktować Jana Pawła II jak narodową świętość i skupić się na nieprzyjemnych faktach. Dziennikarka uważa, że wiele osób nie potrafiło przyjąć do wiadomości dowodów na to, że papież tuszował przypadki pedofilii wśród księży.

- Współczuję ludziom, którzy dopiero dziś mierzą się ze straszną prawdą o „świętym” JP2. Jednak sądzę, że i oni wiedzieli, tylko nie chcieli się z tym pogodzić. Teraz kiedy opadła maska, jest praca do wykonania. Trzeba nauczyć się widzieć i otaczać opieką najsłabszych, najbardziej bezbronnych, zamiast chronić urojoną wielkość. To narodowy narcyzm zasilał kult JP2, zagłuszając zdrowy odruch ochrony najmłodszych i najsłabszych. O nich trzeba myśleć. O ich krzywdzie, zniszczonym życiu, tragedii. I o tym co zrobić, żeby kościół katolicki przestał móc ukrywać i chronić przestępców - podsumowała.

Pod postem Pauliny rozgorzała gorąca dyskusja. Większość fanów zgadza się z dziennikarką, nie brakuje jednak obrońców dobrego imienia papieża.