Obserwuj w Google News

Influencer oskarżony o gwałt zabrał głos: "Swoją niewinność wykażę w postępowaniu karnym"

3 min. czytania
16.11.2023 21:19

Michał Gała został oskarżony przez prokuraturę o gwałt. O sprawie poinformował Sylwester Wardęga. Influencer postanowił skomentować sytuację.

Influencer oskarżony o gwałt zabrał głos: "Swoją niewinność wykażę w postępowaniu karnym"
fot. ---

Sylwester Wardęga zdradził, że Michał Gała - model i influencer, został oskarżony przez prokuraturę za przestępstwo seksualne. Sam zainteresowany postanowił skomentować zaistniałą sytuację.

Michał Gała oskarżony o gwałt: komentarz influencera

Afera Pandora Gate rzuciła nowe światło na funkcjonowanie internetowych gwiazdorów. Działania Wardęgi i Konpskyy'ego dowiodły, że wśród youtuberów i instagramowych celebrytów występowały nadużycia seksualne, często względem osób nieletnich.

W kuluarach plotkowano, że do grona influencerów zboczeńców ma należeć Michał Gała - uczestnik Top Model i internetowy gwiazdor. Wardęga i Konposkyy celowo nie poruszali jego tematu, ponieważ prokuratura przygotowywała akt oskarżenia przeciwko Gale. Dokument został pokazany w sieci przez Wardęgę.

Na Instagramie Gały pojawiła się reakcja na zarzuty ze strony prokuratora, a także komentarz dotyczący zachowania Wardęgi. Model zamieścił oświadczenie w relacji.

print screen z Michał Gała/Instagram
fot. print screen z Michał Gała/Instagram

"W związku z informacjami opublikowanymi przez Pana Sylwestera Wardęgę ponownie chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie popełniłem przestępstwa, które jest mi zarzucane. Zgodnie z art. 42 ust. 3 Konstytucji każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. W mojej sprawie nie zapadł wyrok, swoją niewinność wykażę w toczącym się postępowaniu karnym" - czytamy w oświadczeniu.

Redakcja poleca

"Potwierdzam, że zgodnie z informacjami, jakie otrzymałem od mojego obrońcy, został skierowany przeciwko mojej osobie akt oskarżenia. Informację tą otrzymała zapewne także osoba, która ma formalny status pokrzywdzonej w toczącym się postępowaniu karnym" - wyjaśnił Gała. Odniósł się też do relacji Wardęgi, który pokazał dokument z prokuratury.

"Chciałbym dodać, że Pan Sylwester Wardęga nie jest stroną tego postępowania i nie może mieć dostępu do informacji dotyczących tego postępowania. Jest zatem wielce zastanawiającym, skąd dysponuje dokumentacją dotyczącą tego postępowania. Kwestię tą z pewnością wyjaśnią organy ścigania" - napisał model. Gała zezwolił na posługiwanie się jego nazwiskiem i wizerunkiem.

Redakcja poleca

Michał Gała: o co oskarżono influencera?

Według aktu oskarżenia Gała miał dopuścić się przestępstwa z artykuł 198. Kodeksu Karnego, czyli "seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności innej osoby". Do rzeczonej sytuacji miało dojść podczas z jednej z imprez influencerów. Model miał wykorzystać pijaną kobietę. Gwałt rzekomo nagrał swoim telefonem. Była partnerka modela wykradała pliki z aparatu modela. Nagranie ma być jednym z głównych dowodów w sprawie.

Artykuł 198. Kodeksu Karnego, opisuje przestępstwo i karę, która za nie grozi. "Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" - czytamy w dokumencie.

Jeśli jesteś osobą dotkniętą przemocą seksualną, możesz zwrócić się o pomoc pod podane niżej numery telefonów:

  • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002 - telefon pracuje całodobowo
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” - tel. 22 668 70 00 (poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
  • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226 (poniedziałek-piątek, od 9:30-15:30, połączenie bezpłatne)
  • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy - tel. 600 070 717 (codziennie / całodobowo)
  • Telefon zaufania –  Centrum Praw Kobiet - 22 621 35 37 (czwartki od 12:00 do 18:00 telefoniczny dyżur prawny)
  • Telefon Interwencyjny – Centrum Praw Kobiet - 600 070 717 - całodobowy
  • Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele - 800 280 900
  • Telefon wsparcia działa we wtorki w godzinach 19:00-22:00

Źródło: Radio ZET/Instagram

Nie przegap
Pandora Gate. Kto jest zamieszany w aferę na YouTube?
11 Zobacz galerię
fot. BOLESLAW WALEDZIAK/REPORTER, Karol Makurat/REPORTER, Kamil Piklikiewicz/East News