Maffashion ukarana przez rząd wysoką grzywną. Co zrobiła influencerka?

10.03.2023 21:13

Maffashion przekonała się, że bycie influencerką wcale nie musi być takie kolorowe. Celebrytka została ukarana ogromną grzywną. Co zrobiła?

 TRICOLORS/East News
fot. Maffashion

Maffashion nie dopatrzyła pewnych kwestii, przez co została ukarana przez państwo. Celebrytka musiała zapłacić dotkliwą karę pieniężną.

Maffashion zapłaciła wysoką karę

Influencing stał się niezwykle popularnym środkiem zarabiania pieniędzy, który daje wielu osobom skuteczną alternatywę dla niewolniczej pracy w biurze. W roku 2022 Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dogonił rzeczywistość i postanowił przyjrzeć się działalności internetowych celebrytów.

Jak podaje Jastrząb Post, Julia Kuczyńska znana szerzej jako Maffashion podpadła UOKiK-owi. Wedle nowych przepisów, influencerzy polecający dany produkt, są zobowiązani informować odbiorców, że zamieszczona w sieci treść stanowi reklamę. Celebrytka była jedną z kilku polskich influencerów, którzy zostali ukarani przez instytucję państwową wysoką grzywną. Kara wynosiła 30 tysięcy złotych. Nie chodziło jednak wcale o nowe przepisy.

Maffashion rozmawiała na ten temat z dziennikarzami Jastrząb Post, wyjaśniając sprawę.

Ja tę karę zapłaciłam za to, że nie odebrałam korespondencji z jednego z adresów, na który została ta korespondencja wysłana. Mój manegement wysłał te wszystkie papiery i było to wszystko na czas.

Wszystko przez liczne przeprowadzki. Na szczęście dla Kuczyńskiej taka kwota nie była dotkliwa.

Tylko po prostu ja, z racji tego, że był to okres kiedy przeprowadzałam się chyba sześć razy, zaniedbałam to. Zapłaciłam.

Jak sama przyznała, potraktowała całą sprawę jako nauczkę.

W samym tym piśmie było podkreślone, że ja dostałam tą karę jako taką nauczkę, że trzeba odbierać taką korespondencję na czas. Tak wyszło.

Sprawy urzędowe nie są łatwe i nawet przeciętny Kowalski może ponieść karę za nieodpowiadanie na korespondencję od instytucji państwowych. Należy więc pamiętać, że po otrzymaniu pisma, trzeba jak najszybciej zając się kontaktem z urzędnikami, by nie ponieść strat finansowych.

Polscy influencerzy: kogo ukarał UOKiK?

Maffashion nie była jedyną internetową celebrytką, która została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na liście znaleźli się między innymi Kruszwil, Marcin Dubiel, Paweł Malinowski, czy Marlena Sojka.

Łączna kwota kary wyniosła 139 tysięcy złotych. Jak zaznaczyli urzędnicy, żadna z grzywien nie została nałożona z powodu nieprawidłowego oznaczania reklam. Był to reakcja na brak kontaktu z osobami, do których wysłano oficjalne pisma. Niektórzy influencerzy postanowili się odwołać od kary. Prawdopodobnie w większości przypadków, mandaty nie uderzyły internetowych gwiazd szczególnie po kieszeni.

loader

RadioZET.pl/Jastrząb Post/Instagram