Obserwuj w Google News

Maffashion i Fabijański dali nietypowe imię dziecku. Rada Języka Polskiego: "Będą przykrości"

2 min. czytania
23.02.2023 16:27
Zareaguj Reakcja

Sebastian Fabijański i Julia „Maffashon“ Kuczyńska są rodzicami małego Bastiana. Z jakiegoś powodu temat nietypowego imienia dzieckoa powrócił po półtora roku od urodzin chłopca. Wiemy, czemu Rada Języka Polskiego odradzała nadawanie nietypowego imienia.

Maffashion i Fabijański dali nietypowe imię dziecku. Rada Języka Polskiego: "Będą przykrości"
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Bastian to syn Julii Kuczyńskiej, znanej influencerki „ Maffashion“ oraz aktora i rapera Sebastiana Fabijańskiego. Nietypowe imię nawet półtora roku po narodzinach chłopca wciąż rodzi kontrowersje. W materiale, opublikowanym przez poratl Plotek.pl czytamy, że do sprawy odniosła się nawet Rada Języka Polskiego.

Redakcja poleca

Spór o Bastiana

Bastian to nietypowe imię męskie, rzadko występujące w Polsce, choć spotykane na zachodzie Europy. Jak czytamy w materiale Anny Goworek, imię Bastian istniało w XV-wiecznej Polsce w formie Bastyjan. Dane te pochodzą z tomu „Księga naszych imion” J. Bubaka z 1993 roku.

Z formalnego punktu widzenia Rada Języka Polskiego nie mogła zabronić nazwania dziecka tym imieniem. Jak jednak czytamy, zwrócono uwagę, że maluch może spotkać się z nieprzyjemnościami ze strony rówieśników z powodu nietypowego imienia.

Bastian będzie „miał przykrości”

Rodzice, zanim podejmą decyzję, powinni jednak wziąć pod uwagę ewentualne przyszłe przykrości, na jakie może być narażone dziecko (np. docinki spowodowane podobieństwem brzmieniowym imienia Bastian do wyrazów bestia i bastion) – czytamy w komentarzu od Rady Języka Polskiego.

W tym samym materiale członkowie rady wskazali, że najlepszym wyjściem będzie wpisanie w dokumenty urzędowe pełnej wersji, czyli Sebastian, natomiast formę Bastek stosować w sytuacjach prywatnych. 

Jest to o tyle zaskakujący komentarz, że jak wykazaliśmy wcześniej, forma imienia „Bastian” istniała w Polsce już dużo wcześniej.

Maffashion broni Bastiana

Niedługo po ogłoszeniu imienia syna, Maffashion została zalana nieprzychylnymi komentarzami, szkalującymi jej wybór. Influencerka odpierała wtedy ataki, mówiąc: 

– Młode pokolenie może całkowicie nie znać tego imienia. A nawet niektórzy mogą się dziwić, że jest "oddzielne" imię, a nie tylko zdrobnienie od imienia Sebastian. Ja pierwszy raz spotkałam się z nim jako malutka dziewczynka, oglądając ten kultowy i znany na całym świecie film („Niekończąca się opowieść” z 1984). I dla mnie to imię nie jest tak zaskakujące, bo wychowałam się z wiedzą o jego istnieniu. Tak! To imię jest rzadkością w naszym kraju, ale na świecie częściej się je spotyka. Jego "normalność", a zarazem wyjątkowość, była jednym z powodów wyboru. Imię jest ładne, nieprzekombinowane, ma urocze zdrobnienie, prosto się je wymawia, jest oryginalne i mam do niego od zawsze sentyment – pisała wtedy na Instastories do setek tysięcy fanów.

Obecnie profil @maffashion_official na portalu społecznościowym Instagram obserwuje ponad 1,4 miliona użytkowników.

Czytaj także:  Tim Bruton i Monica Belluci mają sekretny romans? Zaczęło się 4 miesiące temu

RadioZET.pl/Plotek.pl/Instagram

Najgłośniejsze rozstania gwiazd w 2022 roku
8 Zobacz galerię
fot. East News, kolaż radiozet.pl