Obserwuj w Google News

Cugowski broni "TTBZ" po oskarżeniach o rasizm? "Szanujmy naszą historię"

2 min. czytania
13.09.2023 20:02

"Twoja twarz brzmi znajomo" musi mierzyć się z oskarżeniami o rasizm, show skrytykowały nawet brytyjskie media. Sprawę skomentował były juror programu, Krzysztof Cugowski. Stanął w obronie Polsatu?

Krzysztof Cugowski o aferze w "Twoja twarz brzmi znajomo"
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER EAST NEWS / YouTube @

Nie ustaje krytyka programu " Twoja twarz brzmi znajomo" po tym, jak Kuba Szmajkowski wystąpił na scenie z pomalowaną na czarno skórą, wcielając się w piosenkarza Kendricka Lamara. Program został ostro skrytykowany za rzekome używanie rasistowskiego makijażu "blackface", gorzkich słów pod adresem hitu Polsatu nie szczędziły nawet brytyjskie media. Portal Onet poprosił o komentarz w sprawie Krzysztofa Cugowskiego, który w programie zasiadał w fotelu jurora.

Krzysztof Cugowski broni "Twoja twarz brzmi znajomo"? Wokalista komentuje oskarżenia o rasizm

Krzysztof Cugowski nie uważa, żeby występ ucharakteryzowanego na czarnoskórego wokalistę Kuby Szmajkowskiego był godny potępienia. Zdaniem wokalisty należy zachować umiar w rzucaniu oskarżeń o rasizm, zwłaszcza w obecnych czasach. Artysta nawiązał do jednego z popularnych seriali Netflixa.

- Żyję na świecie już tyle lat, że widziałem naprawdę najróżniejsze wariactwa. Jeżeli w serialu "Bridgertonowie" Netfliksa królowa angielska jest czarna i gra ją czarna aktorka, a akcja dzieje się na początku XIX w., to chyba nikogo nie powinna dziwić sytuacja z programu. Szanujmy naszą historię z każdej strony. Bo jednostronna ostrożność niczego nie zmieni (...). Sytuacja nie wydaje mi się jakąś wyjątkową aferą, ponieważ byliśmy już świadkami przeróżnych szaleństw telewizyjnych - ocenił były lider Budki Suflera. Przypomnijmy, że podobnego zdania był amerykański piosenkarz Nick Sinckler, który występował w "Twoja twarz brzmi znajomo".

Rolnik szuka żony: najbardziej kontrowersyjni uczestnicy
12 Zobacz galerię
fot. screen Facebook Rolnik szuka żony TVP

"Twoja twarz brzmi znajomo" oskarżone bezpodstawnie? Polskie gwiazdy zabrały głos

W rozmowie z portalem Plotek Nick Sinckler stwierdził, że jego zdaniem charakteryzację Kuby Szmajkowskiego w "Twoja twarz brzmi znajomo" trudno uznać za rasistowski "blackface". - Widziałem ten makijaż. To nie było dla mnie blackface. Zrobili po prostu tak, żeby był podobny do Kendricka Lamara. Nie było takiego stereotypowego blackface, jaki się przedstawiało dawno temu - duże usta, duży nos. Ta charakteryzacja to totalnie inna bajka - wyjaśnił. Piosenkarz przyznał jednak, że wybór utworu, w którym pada obraźliwe słowo "ni**er", był niefortunny.

Nie przegap